Sağlık

Akne (Sivilce) Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Akne (Sivilce) Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Akne Nedir? Oluşumu, Sebepleri Ve Tedavi Seçenekleri

Her insanın cildinde yağ bezesi yer almaktadır, bu yağ bezelerin fazla çalışması sonucunda akne meydana gelir. Akneler çoğunlukla 12 ila 25 yaşlarında sık şekilde oluşur, düşünüldüğü gibi yenilen gıdalar ve cinsel yaşam ile kesinlikle alakalı bulunmaz. Yapılan araştırmalara sonucunda adet dönemlerinde belli bir düzeyde alevlendiği ortaya çıkmıştır. Uzmanlar tarafından tanısı konulması gereken farklı tipleri bulunmaktadır ama en çok sıkıntı yaratan akne türü kistik akne adı ile bilinen, şişkin görünümlü ve iltihaplı olan aknedir. Bu akne türünde özel bir tedavi gerekmektedir, bu tedavi uygulaması yapılamazsa akne iyileşmemekte, iyileşse bile oldukça belirgin izler bırakmaktadır.

Akneler, sırtta, boyun ve yüz kısmında bulunan yağ bezelerinin genetik yapıya bağlı olarak aşırı düzeyde çalışmasının sonucunda kaynaklanan bir cilt hastalığıdır. Bazı zamanlar iltihap, bazı zaman deri altında oluşan kistler, bazen de kabarık olarak insanların ciltlerinde oluşurlar. 12 ila 25 yaşında halkın yaklaşık olarak % 50’lik kısmı akne ile alakalı olan sorunlar yaşamaktadır. Kabarık sertlikleri, kırmızı sertlikler, beyaz kabartılar ve siyah noktalar şeklinde görülebilir. Bazı akneler iltihaplı şekilde insanların yaşamlarında yer alır. İltihaplı kısımların patlaması ile deri üstünde çukur kısımlar oluşur, bu çukurlar kırmızı lekelere dönüşmektedir. Bundan kaynaklı olarak akne ile alakalı tedavilere erken yaşlarda başlanmalı ve iz kalma ile alakalı olan ihtimallerin tamamen önüne geçilmelidir.

Akne Sivilce

Akne Neden Oluşmaktadır?

Aknelerin oluşmasındaki en büyük sebep genetik olan yatkınlıkların olmasıdır, tabii ki genetik olan yatkınlıklar başlı başına bir sebep değildir. Baba da ya da anne de akne mevcut ise, bu süreç oldukça uzun ve inatçı bir şekilde devam edecektir.

Ergenlik dönemlerinde oluşan akneler aşırı düzeyde hormon aktivitesinin oluşmasından kaynaklanır. 40’lı yaşlarda olan kişilerde de akne sıkıntıları görülebilir, bunun yanı sıra adet dönemlerinde ve hamilelikte de akne sıkıntıları oluşabilmektedir. Yanlış kullanılmakta olan cilt ürünleri ve stres de akne sorununu tetiklenmesine sebep olur. Kişilerde aknenin oluşun sebeplerini bulmak çok kolay değildir, başladığı dönemden bu yana kadar doktor kontrolünde ve doktorun tavsiye etmiş olduğu ürünleri kullanmak gerekir.

Akne Tedavisinde Prensip

Aknelerin evrelerine ve ciltte yer aldığı şiddet göre farklı tedavi şekilleri uygulanır, tedavi başlangıcında ciltteki yağ dengesini düzene sokacak olan kremler ve temizleme ürünleri uzmanlar tarafından verilir. Aknelerde kızarıklıklar ve iltihaplanmalar mevcut ise krem formatında olan antibiyotikler, kesecikler mevcut ise Vit A içerikli jeller verilmektedir. Aknelerde var olan akıntılı ve ağrılı iltihaplanmalar için tedavi sürecinde ağızdan alınabilen kürler şeklindeki antibiyotiklerde tedavi sürecinde kullanılmaktadır. Akneler artık şiddetli düzeyde nodulokistik akneye dönüşmüşse, uzmanın gerekli gördüğü takdirde Vit A türevi olan ilaçlar ağız yolu ile kullanılır. Bu ilaçların dozajları kişilere ve klinik açıdan şiddete göre dermatoloji uzmanları tarafından ayarlanmaktadır. Akne tedavisi için bitkisel olan çözümlere ve kısa süreler içinde yanıt alınabilecek olan ilaçlara kesinlikle inanmamak gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Cilt Temizliği Nasıl Yapılmalı? Neden Önemlidir?

Akne Tedavisi

Akne tedavisinde amaç aknenin içinde bulunduğu evrenin ve sürecin ilerlemesini engellemektir, bir taraftan yeni çıkacak olan akneleri engellemek, bir taraftan da aktif şekilde duran lezyonların önüne geçmek gerekir. Tedavi sürecinde dermatoloji uzamanı uygun görürse iz tedavisine başlanması gerekir, bundan kaynaklı olarak tedavi sürecinde bakım ürünleri kullanılır. Özellikle cilt altındaki kabarıkların belli düzeyde belirgin olmasında gerekli görüldüğü takdirde uzmanlar tarafından gözeneklerin temizlenmesi adına işlemlerde yapılmaktadır.

Akneler Ciltte İz Bıraktıysa

Yapılmış olan akne tedavilerine rağmen cilt üzerinde iz kalabilmektedir, bundan kaynaklı olarak akneler ile alakalı erken dönemlerde tedaviye başlamak gerekir. Akne tedavisinde cildin parçalanmasına izin vermeden tedaviyi bitirmek gerekir.

Akne Sonucu Kalan İzler

Akne tedavisinde ve akne oluşumunda kalan izler iki ayrı grupta izlenir. Bunlar;

  • Leke şeklinde oluşmuş izler; leke şeklinde ortaya çıkmış olan izler genel olarak kırmızı ve pembe renkli olur ve deri seviyesinde oluşur. Leke şeklinde oluşan izlerin tedavisinde dermatoloji uzmanları tarafından uygulanacak olan peeling uygulamaları olumlu yanıtlar verir. peeling ilk başlarda konsantrasyonları düşük tutulur, yavaş yavaş arttırılır ve solüsyonlar şeklinde uygulama yapılır. mandelik asit, süt ekstresi, laktik asit, glikolik asit dermatoloji uzmanının uygun gördüğü aralıklarda uygulama yapılır. peeling seanslarının aralarında cildi yenileyecek olan nemlendiriciler ve retinoik ekstreli kremlerin uygulaması da yapılır, bunlar cildin yenilenmesinde ve izlerin ortadan kaldırılmasında etkilidir. Özellikle peeling seanssı sonrasında nemlendirici kullanımı şarttır.
  • Delik ve çukur şeklinde oluşmuş izler; bu tarz izlerin tedavisi oldukça zordur. Bağ dokularına kadar inmiş olan tahribat sebebi ile lekeli izlerdeki gibi yüzeysel olan uygulamalar yeterli gelmez. Peeling uygulaması yapılır ama derin bağ dokularına inecek olan solüsyonlar yardımı ile yapılmalıdır. Ayriyeten peeling ile fraksiyonel lazer şeklinde soyma işlemi olmayan lazer uygulamaları yapılmalıdır. Delik ve çukur şeklinde izleri bulunan ciltte uygulamaya güneş ışığının çok ve güçlü olmadığı aylarda başlamak gerekmektedir, yaz aylarında yapılması daha kötü sonuçların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Bu uygulama aralıklı olan seanslar ile uygulanır, seansların aralarında cildi onaracak, nemlendirecek ve tedaviyi destekleyecek olan kremler kullanılır. Ayrıca güneş kreminin her daim kullanılması şarttır.
  • Aknelerin sonucunda bazen kişilerde sadece gözeneklerde genişleme olur, bu tarz durumlarda peeling tedavisi ve dermaroller seanslar şeklinde uygulama yapılır. Genişlemiş olan gözeneklerin tedavi edilmesinde losyonlar ve kullanılacak olan kremler tek başlarına kesinlikle sonuç vermez. Muhakkak uzman olan bir kişi tarafından işlem yapılması gerekmektedir. Dermaroller uygulanmasında kullanılacak olan aletin üstünde yaklaşık 2 mm uzunluğunda çıkıntılar bulunur ve silindir şeklindedir. Mutlaka bir uzman tarafından cilde uygulanmalı, sonrasında özel olarak hazırlanmış olan solüsyonlar ile cildin dokuları desteklenmelidir. Ciltte bulunan akne izi şiddetine göre 6 seansa kadar uygulama yapılabilir.

Akne Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gereken Detaylar

  • Akne sorunları ile alakalı olan tedavilere ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi sonuçlar alınır ve ciltte izler kalmaz.
  • Akne tedavisinde en önemli detay sabretmektir. Tedavi sürecinde kullanılması gerekli olan ilaçların tamamının düzenli bir şekilde kullanılması gerekir. Akne tedavisinin uzun süreçli bir tedavi olduğunu unutmamak gerekir, bazı akne tedavileri 1 yıldan daha uzun sürebilir.
  • Cildin aşırı düzeyde yağlı olmasından kaynaklı olarak sık sık yıkanmaya gidilmesi ciltte tahrişlere sebep olabilir. Cildi temizleme anlamında alkol içermekte olan ürünlerin kullanılmasında çok dikkatli olmak gerekir.
  • Akne tedavilere kişilere özel olan tedavilerden oluşur, başka bir kişiye iyi gelecek olan kozmetik ürünleri tedavi olan kişiye zararlar verebilir. Akne tedavisinde kullanılacak olan kozmetik ürünlerinde bile uzmandan yardım ve bilgi almak gerekir.
  • Akne tedavisi sürecinde ilaca başlandıysa, uzmanların belirlemiş olduğu kontrol dönemlerini kesinlikle aksatmamak gerekir. Akne tedavi sürecinde uzmanların ve kişilerin takipleri oldukça önemli bir detaydır.
  • Akne tedavi sürecinde kişilerin psikolojik açıdan kendilerini rahat hissetmeleri ve gerekirse bu anlamda uzman bir kişiden yardım alması gerekir. Stres akneyi tetikleyen bir unsurdur.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN