Tarih

Agamemnon Kimdir, Agamemnon Neler Yapmıştır?

Agamemnon Kimdir, Agamemnon Neler Yapmıştır?

Yunan Mitolojisine göre; Agamemnon eşsizdir, tektir ve sadece İlyada’da değil bütün efsaneler içinde onun yansıttığı şeyleri onun gibi canlandıran başka birisi yoktur. Agamemnon kralların kralıdır ve her bir bölgede yönetici olan derebeylerinin başkomutanı olarak onların başındadır. Onun kişiliği, krallığın hem zayıf yönlerini hem de erdemlerini gözler önüne serer. Bu konuda tragedyalar için esin kaynağı olmuş ve aynı zamanda bir destan olmuştur.

Agamemnon, onun bütün hikayesinde önemli bir rol sahibi olan Klytaimnestra’la evlenmiştir. Klytaimnestra, Leda ve Thyestos’un kızı ve Helene’nin kardeşiydi. İlk olarak Thyestos’un oğlu olan Tantalosla evlenmişti, fakat Agamemnon Tantalos’un hem 2 çocuğunu hem de onu öldürdü. Bu cinayetin sonrasında istemeyerek de olsa evlenmeye razı olan Klytaimnestra’nın kardeşi olan Dioskourlar ve Polydeukes, Agamemnon’u takip ettiler. Kayınpederi Tyndareos’un yanına saklanmak zorunda kalan Agamemnon, daha sonra Polydeukes ve Kastor’la anlaşmayı kabul etti. Cinayet ile başlayan bu evliliğin lanetli olduğu düşüncesi, efsanenin ilerleyen zamanlarında ortaya çıkmaya başladı.

İlyada’nın 3. kısmında Helene, surların üzerine dizilerek savaş alanını izleyen Troya’lı yaşlılara eniştesi Agamemnon’u hem çok güçlü bir savaşçı hem de iyi bir kral olarak anlatır. Krallık yetkisi Agamemnon’a Zeus’tan gelmiştir. Homeros onun tarihçesini anlatırken, soyunu Pelops’a kadar götürmüştür. Bir başka efsaneye göre Agamemnon’un ilk babası Tantalos’tur. İlyada’da Pelops’un oğullarının kan davasından bahsedilmemektedir. Krallık normal şekilde Pelops’tan Atreus’a ve daha sonra Atreus’tan Thyestes’e geçmiştir. Son olarak da Agamemnon’a aktarılmıştır.

Agamemnon

Agamemnon’un eşinden Khrysothemis, Iphianassa ve Laodike adlarında üç kızı, Orestes adında da bir oğlu olmuştur. Destanın ilk şekli budur. Daha sonra tragedya yazarları, Iphianassa’nın dışında Iphigeneia adında bir kızın sahneye çıkması üzerine, Laodike’nin yerine Elektra’nın ismini zikrederler. Bu yazarlar özellikle Orestes, Iphigeneia ve Elektra’yı tanımaktadırlar.

Troya Savaşı ve Agamemnon

Paris’in Helene’yi kaçırmasının ardından, Menelaos Agamemnon’dan yardım istemişti. Daha sonra şeflere yeminlerini hatırlatan Agamemnon, Troya’ya saldıracak olan orduyu da oluşturdu. Birlikler Aulis adlı bir yerde toplandılar ve rüzgârsız bir havadan dolayı denize açılamadılar. Bundan dolayı tanrılara bir kurban vermek amacıyla Agamemnon’un kızı Iphigeneia ile birlikte denize açıldılar.

Troya’ya ulaşan birliklerin çarpışmaya başlamasından sonra Akhilleus ile Agamemnon arasında büyük bir kavga çıktı. Bu kavgada eşsiz kralın karakteri, tutumu ve bütün kişiliği açığa çıkar. Bir kral olarak Agamemnon, her kral gibi kendi istek ve emirlerini diğer insanlardan üstün görerek buna göre davranır. Esiri olan Khryseis’i iade etmek istememesi ve iade etmek zorunda kalınca Akhilleus’un esirini almakta bir mahsur görmemesi kavganın esas sebebidir. İlyada’daki bütün ilgi ve alakanın Akhilleus üzerine toplanmasıyla birlikte Agamemnon’dan artık söz edilmez.

Odysseia’da anlatılana göre Troya’nın alınmasının ardından Priamos’un kızı ve aynı zamanda geleceği görme kabiliyetine sahip olan Kassandra, Agamemnon’un payına düşmüştür. Agamemnon ile Kassandra’nın Pelops ve Teledamos adında ikiz çocukları olmuştur.

Agamemnon Kimdir

Tüm bunlara rağmen Agamemnon bir zorba olarak anlatılmaz. O İlyada’da talihsiz ve şanssız bir kraldır. Akhilleus’u üzdüğüne çok pişman olur ve barışmak için her şeyi yapmaya hazırdır. Olumsuz bir tepkiyle karşılaşınca da, uysallık gösterir ve özür dileyip barışır. Agamemnon’un her hareketinde sanki bir sakarlık vardır. Aulis’te avlandığı sırada Artemis’i kızdırması ve bu nedenle kızı Iphigeneia’yı kurban vermek zorunda kalması, onun hatalarının bedelini ne kadar pahalıya ödediğini kanıtlar.

Karısı ve onun sevgilisi olan kendi kuzeni tarafından öldürülmesi bile trajik bir kaderin belirtisidir. Agamemnon ülkesine dönünce, karısının sevgilisi olan Aigisthos’un görevlendirdiği bir ajan tarafından izlenir. Büyük bir şölene davet edilen Agamemnon, oraya daha önce saklanmış olan Aigisthos ve arkadaşları tarafından hunharca öldürülmüştür.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN