Sağlık

Terramycin (Teramisin) Merhem Nedir? Göz ve Deri için Kullanımı Nasıldır?

Terramycin (Teramisin) Merhem Nedir? Göz ve Deri için Kullanımı Nasıldır?

Başlıklar

Terramycin (Teramisin) Göz Merhemi

Teramisin göz merhemi, çoğunlukla göz enfeksiyonlarının tedavi edilmesi amacı ile doktor tarafından reçetelenen bir antibiyotik ilaçtır. Korneada ortaya çıkan bakteriyel enfeksiyonları ya da konjonktiva (gözün beyaz kısmını ve göz kapaklarının içini kaplayan ince zar) enfeksiyonlarını kısa bir sürede tedavi eder. Enfeksiyonun sebep olduğu kaşıntı, kızarıklık ya da ağrı gibi semptomları ortadan kaldırır. Ayrıca göz ameliyatı sonrasında ya da ameliyat sırasında ortaya çıkabilecek enfeksiyon kapma riski düşünülerek, operasyonun öncesinde ve sonrasında kullanılması için doktor tarafından tedbir amaçlı reçetelenebilir.

Teramisin göz merhemi, özellikle gözün lokal enfeksiyonlarında sıklıkla yer alan Haemophilus aegyptius ve Pseudomonas aeruginosa’a karşı etkilidir. Bununla beraber, virüslerin sebep olduğu viral enfeksiyonlarda pek faydalı olmayabilir. Bu sebepten ötürü, sadece doktor tarafından reçetelendiği zaman kullanılması tavsiye edilir. Teramisin merhem dahil olmak üzere herhangi bir antibiyotiğin çok uzun süreli ya da gereksiz şekilde kullanımı, söz konusu ilaca gelecekte gerçekten ihtiyaç olduğu zaman etkinliğinin azalmasına sebep olabilir.

Terramycin (Teramisin) Göz Merheminin Etken Maddesi Nedir?

Kremlerin içinde yer alan etken maddeler etkisini ve kalitesini belirler. Bunlar güçlü olursa sorunlara karşı daha iyi sonuçlar verir. Etken maddesi Polimiksin B sülfat ve Oksitetrasiklin hidroklorür’dür. Güçlü bir özellik gösteren etkin bir maddedir. Bunun yanında beyaz petrolatum ve sıvı petrolatum olmak üzere iki adet yardımcı madde bulundurur. Yumuşak sarı homojen bir renge sahiptir. Topikal olarak uygulanılan antibiyotik grubu arasında yer alır.

Terramycin (Teramisin) Göz Merhemi

Terramycin (Teramisin) Merhem Göze Nasıl Uygulanır?

Teramisin merhemi kullanırken doktorunuzun ya da eczacınızın vermiş olduğu tavsiyeleri göz önünde bulundurun. Uygulamanız gereken dozaj miktarı ya da sıklığı, vücudunuzun tedaviye verdiği yanıta, başka ek ilaç kullanıp kullanmadığınıza, enfeksiyonun şiddetine ve yaşınıza göre değişkenlik gösterebilir. Bununla beraber, bir uzman tarafından aksi söylenmediği sürece şu yönergeleri izleyin:

 • İlacı sürmeden önce kirpiklerinizin, gözlerinizin ve ellerinizin tamamen temiz olduğundan emin olmak için yıkayıp bir havlu yardımı ile ıslaklık kalmayacak şekilde kurulayın.
 • Alt göz kapağınızı aşağı doğru çekerek, alt göz kapağınızın içine ince bir tabaka halinde sürün.
 • Kısa süreliğine gözlerinizi kapalı tutun ve göz bebeklerinizi farklı yönlere kaydırarak ilacın gözünüzün her tarafına eşit bir şekilde yayılmasını sağlayın.
 • Merhemi gün içerisinde 4 ya da 6 kez uygulayın.
 • Tedbir için kullanılıyor ise, ameliyat gününden bir gün önce sürmeye başlayın ve operasyondan sonraki birkaç gün boyunca düzenli bir şekilde kullanmaya devam edin.
 • Mikrop kapabileceğiniz için tüpün ucunda bulunan kısmı gözlerinizle, ellerinizle ya da herhangi bir şeyle temas ettirmeyin.
 • Bu ilacı kullanırken ya da enfeksiyon tamamen geçene kadar kontakt lens kullanmayın.
 • Bu ilaç ile beraber göz damlaları gibi farklı reçeteler reçetelendi ise hepsini peş peşe ya da aynı anda kullanmayın. İlacı gözünüze uyguladıktan sonra 10 ile 15 dakika arasında bekleyip diğer ilacı uygulamaya geçin.
 • Unutulmuş olan dozu telafi etmek için merhemi iki kat üst üste sürmeyin.
 • Enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak iyileşme süreniz bir gün ile birkaç hafta arasında değişkenlik gösterebilir.
 • Bu ilacın göz merhemi ve deri merhemi gibi farklı versiyonları bulunmaktadır. Sadece doktorunuzun reçetelemiş olduğu ilacı satın alarak ilgili bölgede kullanın. Deri merhemini gözlerinizde asla kullanmayın.

Terramycin (Teramisin) Göz Merhemi Yan Etkileri

Teramisin göz merhemini kullanan çoğu kişide herhangi bir yan etki ortaya çıkmaz. Meydana gelen hafif şiddetli yan etkileri ise çoğunlukla herhangi bir tıbbi müdahale gerektirmez ve vücudunuz ilaca uyum sağlamaya başladıkça ortadan kalkar. Yan etki devam eder ise ya da bu etki sebebi ile endişeleniyorsanız bu konu hakkında eczacınıza danışın. Bunula beraber, gözlerinizde şişlik ya da şiddetli kızarıklık gibi bir durum ortaya çıkarsa ilacı kullanmayı bırakın ve doktorunuza bu durumu belirtin. Kullanım sonrası ortaya çıkabilecek hafif yan etkilerden bazıları, gözlerde sulanma, geçici yanma hissi ve uygulamanın hemen ardından geçici bulanık görme durumudur.

Terramycin (Teramisin) Merhem Göze Nasıl Uygulanır?

Hamilelik Döneminde ve Emzirme Döneminde Terramycin (Teramisin) Göz Merhemi Kullanımı

Gelişmekte olan bebek için kesin risk kanıtı bulunan Teramisin göz merheminin gebelik sırasında kullanılması pek güvenli değildir. Bununla beraber, yararları potansiyel risklerden fazla ise, hayatı tehdit edebilen bazı nadir durumlarda doktor tarafından reçetelenebilir. Aksi halde hamile olma ihtimaliniz varsa ya da hamileyseniz bu ilacı kullanmayın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği kesin bir şekilde bilinmemek ile beraber, anne sütüne geçtiğine dair ciddi şüpheler bulunmaktadır. Bu sebepten ötürü emziren annelerin bu merhemi kullanması tavsiye edilmez. İlacın anne için önemi göz önünde bulundurularak, geçici bir süre ilacın kesilmesine ya da emzirmenin kesilmesine karar verilmelidir. Eğer emzirmenin kesilmesine karar verilirse, önceden sağılmış ve depolanmış olan anne sütü ile ya da mamalarla bebeğin beslenmesine devam ettirilir.

Teramisin göz merhemi, arpacık ve göz enfeksiyonu durumunda gün içerisine 4 kez ya da 6 kez kullanılabilir. Enfeksiyon tamamen geçene kadar kullanılması önerilir. Enfeksiyonun geçmemesi ve dirençli olması durumunda da Teramisin göz merhemi ile sistematik ilaçlar beraber kullanılmalıdır. Kısacası Teramisin göz merhemi enfeksiyon geçene kadar kullanılmaktadır fakat son kullanma tarihine de dikkat edilmelidir.

Terramycin (Teramisin) Göz Merhemi Reçetesiz Satılır Mı?

Teramisin göz merhemi normal reçete ile satılan bir kremdir. Eczanelerden reçete olmadan da satın alınabilir. Fakat antibiyotikler grubunda yer alan bir merhem olduğundan dolayı doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Teramisin göz merheminin 2022 itibari ile güncel fiyatı 23.17TL’dir. Merhemi direkt güneş ışığı almayan serin (30 derecenin altındaki sıcaklıkta) ve çocukların ulaşamayacağı bir alanda muhafaza edin. Kullanımından kaynaklı herhangi bir farklı sonuç gözlemliyorsanız merhemi kullanmayı bırakın ve bu konuda doktorunuza danışın.

Arpacık tedavisi için Terramycin (Teramisin) Göz Merhemi

Terramycin (Teramisin) Deri Merhemi

Teramisin deri merhemi, şişlik, kızarıklık, cilt enfeksiyonları, yara, yanık, uçuk, akne ve bakterilerin sebep olduğu tüm cilt enfeksiyonlarına karşı etkili bir antibiyotik merhemdir. Yani ciltte meydana gelen iltihaplı enfeksiyonlar için son derece yararlıdır. Eczanede reçeteli bir şekilde satılan merhemin fiyatı da uygundur. Etkili ve uygun olması sebebi ile de sık sık tavsiye edilir.

Deride ortaya çıkan su toplaması ve kabarcık gibi problemlere karşı iyi gelir ve kısa sürede iyileştirir. Deriye lokal olarak uygulanır. Teramisin deri merhemi sivilce için de çok fazla tercih edilmektedir. Başta çıban ve iltihaplı sivilceler olmak üzere pek çok cilt sorunu için çok iyi sonuç vermektedir. Bu etkisinden ötürü çok fazla tercih edilmektedir. Eczanelerde 14.2 gramlık ince tüp halinde satışa sunulmaktadır. Bu ürün sadece hasta olan bölgeye ince bir tabaka şeklinde sürülerek kullanılmalıdır.

Teramisin deri merhemi şu şekilde kullanılır:

 • Kremin uygulanacağı bölge güzel bir şekilde temizlenir.
 • Sorunlu ve iltihaplı yere hafif hafif parmak dokunuşları ile krem sürülür.
 • Gazlı bir bez ile kremin sürülmüş olduğu bölge kapatılır.
 • Günde 2 kez uygulanmalıdır. Problem ortadan tamamen kalkana kadar kremi düzenli bir şekilde kullanmaya devam edilmelidir.
 • Merhemin etki süresi cilt sorunun büyüklüğüne göre değişkenlik göstermektedir.

Terramycin (Teramisin) Deri Merhemi

Terramycin (Teramisin) Deri Merheminin Yararları

Teramisin göz merheminin faydalarından bazıları şu şekildedir:

 • İltihaplı sivilceleri kısa bir süre içerisinde kurutur ve tamamen geçirir.
 • Sivilce ve akne lekeleri üzerinde çok etkilidir ve önemli ölçüde azaltır.
 • Yanık ve yara tedavilerinde iyileştirici bir etkisi vardır. Kısa sürede deriyi onarır ve yeniler.
 • İltihaplı cilt problemlerini hızlı bir şekilde tedavi eder. Küçük deri ve çizik problemlerinde cildi kısa bir süre içerisinde onarır ve iz kalmamasını sağlar.
 • Ciltte meydana gelen kızarıklıkları ortadan kaldırır ve normal ten rengi görünümünü alır.
 • Ciltte meydana gelen su kabarcıklarını hızlı bir şekilde iyileştirir ve iz kalmamasını sağlar.

Terramycin (Teramisin) Deri Merheminin Kullanıldığı Rahatsızlıklar

Teramisin deri merhemi pek çok hastalıkta ve cilt sorununda güvenle kullanılmaktadır. Yalnız bazı şeyler için değil tüm durumlar için rahat bir şekilde uygulanır. Bu problemler üzerine de etken madde kısa bir sürede iyileşme gösterir. Kullanım alanlarından bazıları şu şekildedir:

 • Büyük çıbanların tedavi edilmesinde kullanılır.
 • Ciltte ortaya çıkan iltihaplarda ve iltihaplı durumlarda kullanılır.
 • Dudak çatlaklarının tedavi edilmesinde kullanılır.
 • Uçuk tedavisi için kullanılır.
 • Ciltte meydana gelen çizik ve yara tedavisinde kullanılır.
 • Arı ve böcek sokma tedavisinde kullanılır.
 • Yüzde ortaya çıkan sivilce ve akne tedavisi için kullanılır.
 • Kulakta meydana gelen yara tedavisinde kullanılır.
 • Çok enfeksiyon olan yaraların tedavi edilmesi için kullanılır.

Terramycin (Teramisin) Deri Merheminin Kullanıldığı Rahatsızlıklar

Terramycin (Teramisin) Deri Merhemi Hakkında Bilinmesi Gereken Noktalar

Teramisin deri merhemi hakkında bilinmesi gereken noktalar şu şekildedir:

 • İlacın içerisinde yer alan etken maddeye alerjiniz var ise kesinlikle kullanmayın. İlacı kullanmadan önce alerji testi yaptırın.
 • Hamile kadınlar ve emziren kadınlar alanında uzman bir hekime danışmadan bu kremi kullanmamalıdırlar.
 • İlacı göze ve ağıza kesinlikle sürmeyin. Eğer yanlışlıkla sürdüyseniz bol su ile yıkayın.
 • Teramisin deri merhemini kullanırken cildi tahriş edecek alkollü cilt ürünleri, epilasyon ürünleri, saç boyası, şampuan ve sert sabun gibi ürünler kullanmayın.
 • Bu kremi kullanmaya başladıktan sonra herhangi bir değişiklik görmez ve iyileşme yaşamazsanız ilacı kullanmayı bırakarak bu konu hakkında doktorunuza danışın.
 • Bu ilacı kullandıktan sonra farklı bakteri enfeksiyonlarına rastlarsanız hemen doktorunuzdan randevu alarak muayene olun.
 • Antibiyotik özelliğe sahip bir krem olduğunu bilerek kullanın.

Terramycin (Teramisin) Deri Merheminin Olası Yan Etkileri

Teramisin deri merheminin çok az da olsa yan etkileri görülebilmektedir. Bu durumu çok fazla ciddiye almayın çünkü bu etkiler yüz kişiden birinde meydana gelmektedir. Yani ortaya çıkma ihtimali çok düşüktür. Ancak ortaya çıkarsa ne yapacağınız konusunda bilgilendirmek de önemlidir. Görülen yan etkilerinden bazıları şu şekildedir:

 • Ciltte aşırı duyarlılık
 • Kontakt dermatit ihtimali
 • Boğazda, dilde ve dudakta ortaya çıkan şişkinlik
 • Karın ağrısı
 • Kurdeşen (ürtiker)
 • Nefes almada güçlük gibi nadir ortaya çıkan etkiler gözlemlenebilir.

Bu durumlardan herhangi birini yaşarsanız merhemi kullanmayı bırakın. Bu gibi etkiler görülmediyse merhem aynı düzeyde kullanılmalıdır.

Terramycin (Teramisin) Deri Merhemi Hakkında Bilinmesi Gereken Noktalar

Terramycin (Teramisin) Deri Merhemi ile İlgili Merak Edilen Sorular ve Cevapları

 • 1. Soru: Teramisin deri merhemi vücutta kaşıntı yapar mı?

Cevap: İlk sürüldüğü zaman hafif kaşıntı hissedilebilir ancak bu geçici bir durumdur.

 • 2. Soru: Teramisin deri merhemi kaş çıkartır mı?

Cevap: Bu soru sık sık sorulmaktadır hatta pek çok kişi kaş çıkarmak için kullanıyor ancak bu durum doğru değil. Çünkü kaşları çıkarma ve besleme gibi bir özelliği bulunmamaktadır.

 • 3. Soru: Teramisin deri merhemini kullanınca vücutta tüylenme sorunu çıkar mı?

Cevap: Tüylenme kadınların korkulu rüyası haline gelmiştir. Şimdiye kadar bu merhemi kullanan onlarca kişide tüylenme sorunu ortaya çıkmamıştır. Ancak böyle bir sorun ortaya çıkarsa hormon testi yaptırmanız gereklidir. Çünkü hormonlarınızda bir sorun olabilir.

 • 4.Soru: Dudakta çıkan uçuğu geçirir mi, sürülür mü?

Cevap: Uçuk ortaya çıktığı zaman güvenli bir şekilde sürebilirsiniz, en kısa sürede bu sorunu ortadan kaldıracaktır.

 • 5.Soru: Teramisin deri merhemi sivilceye iyi gelir mi?

Cevap: Sivilceler için olumlu etkileri gözlenmiştir, kullanılabilir. Özellikle büyük iltihaplı sivilcelerde daha iyi sonuç verdiği tespit edilmiştir. Sivilceleriniz için kullanıp yararlarını göreceksiniz.

 • 6. Soru: Teramisin deri merhemi sivilce lekeleri için de etkili midir?

Cevap: Teramisin deri merhemi direkt leke kremi değildir. Sivilcelerden kaynaklı dolaylı olarak yarar görebilirsiniz ancak direkt bir etkisi yoktur.

 • 7. Soru: Teramisin deri merhemi bebekler için de kullanılır mı?

Cevap: Bebeklerin küçük ve hassas bünyeleri olduğu için doktor onayı olmadan kullanılması tavsiye edilmez. Kullanıldığı durumda sakıncalı sonuçlar meydana gelebilir.

 • 8. Soru: Teramisin deri merhemini çocuk emzirenler ve hamileler kullanabilir mi?

Cevap: Emziren ve hamile kadınlar için kesin test sonuçları yoktur. Bundan ötürü doktor onayı almadan kullanmayınız.

 • 9. Soru: Teramisin deri merhemi arpacığa iyi gelir mi?

Cevap: Gözde meydana gelen arpacık sorununa Teramisin göz merhemi kullanılabilir ve arpacığı kısa bir süre içinde geçirmektedir.

İlginizi çekebilir: SAĞLIK

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN