Sağlık

Su Diyeti Nasıl Yapılır? Tehlikelimidir? Ölümcül Riski Bulunurmu?

Su Diyeti Nasıl Yapılır? Tehlikelimidir? Ölümcül Riski Bulunurmu?

Başlıklar

Modern çağımızda pek çok çeşitli diyetler oldukça popüler bir şekilde kullanılmakta ve günlük hayatta da birçok farklı diyet ve beslenme yöntemleri bireyler tarafından uygulanmaktadır. Günümüzde bu alanda cevabı en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de ‘‘Su diyeti nasıl yapılır? Tehlikeli mi? Öldürür mü?’’ sorusudur. Son zamanlarda oldukça büyük bir popülariteye sahip olan su diyeti ile ilgili pek çok çeşitli doğru ve yanlış bilgiler de halk arasında dolanmaktadır. Özellikle insan vücudunun da %75’inin sudan oluştuğu düşünüldüğünde, günlük bazda yeterli miktarda su alımı oldukça önemli bir etmen olarak öne çıkmaktadır.

Metabolizma hızına ve kan basıncının dengelenmesi açısından oldukça olumlu etkileri bulunan günlük su tüketimi, bu gibi avantajlarının yanı sıra son dönemlerde oldukça popülerleşen bir diyet olan su diyetinin de başrolü olarak öne çıkmaktadır. Günümüzde özellikle sosyal medya mecralarında oldukça popüler bir şekilde uygulanan ve önerilmekte olan su diyeti, genel olarak kilo alımının azaltılması ve zayıflanması için oldukça önemli bir diyet çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilimsel ve akademik açıdan da birçok çeşitli tartışmalara da yol açan su diyeti, modern çağımızda pek çok ünlünün de uyguladığı bir diyet olarak öne çıkmaktadır.

Su Diyeti Nasıl Yapılır?

Su Diyetinin Temel Amacı

Su diyeti, temel olarak gün içerisinde bol miktarda sıvı içecek ve su içilmesi ve harici herhangi bir besin alınmaması metoduna dayalı olan oldukça spesifik bir diyet çeşididir. İlk ortaya çıkışına dair pek çok farklı spekülasyonlar olan su diyetinin altında temel bir teori yatmaktadır. Genel insan biyolojisine dair çeşitli bilgilerden beslenmekte olan bu teori ve bu teori üzerinde yapılan araştırmalara göre; soğuk su içildiği vakit suyun sıcaklığının vücut sıcaklığına ulaşması için ekstra bir kalori yakımı meydana geliyor. Bu süreç de kilo vermenin hızlandırılmasını ve zayıflamayı çok daha kolay bir hale getiriyor. Günlük olarak yeterli su alımı;

  • Böbreklerin çok daha fazla çalışmasına,
  • Vücuttaki çeşitli zararlı toksinlerin atımına,
  • Eklemleri ve dolayısıyla omurgayı korumasına,
  • Kan basıncının dengelenmesine ve
  • Vücut sıcaklığının da ayarlanmasına olanak tanımaktadır.

Su Diyeti Faydalı Mıdır? Zararlı Mıdır?

İnsan vücudunda detoks etkisi yaratmakta ve kalori yakımı hızlandırmakta olan su diyeti, günlük en az 2 litre su veya sıvı tüketimi ile uygulanmaktadır. Tokluk hissi vermekte olan suyun yanı sıra kan basıncının düşmemesi ve gerekli besin ögelerinin alımı için tüketilen diğer sıvılara da dikkat edilmesi gerekmektedir. Beslenme uzmanları ve diyetisyenler tarafından büyük oranda önerilmese de günümüzde su diyetini uygulayanların sayısı da ciddi anlamda yüksek seviyelerdedir. Bol sıvı tüketiminin önemli olduğunu büyük ölçüde vurgulayan diyetisyen ve beslenme uzmanları, sıvı tüketimine ek olarak gerekli karbonhidrat, lif, posa, protein ve yağ içeriğinin de diğer katı besinlerle sağlanmasının önemli olduğunu vurgulamaktadır.

Su Diyeti Faydalı Mıdır? Zararlı Mıdır?

Su Diyeti Nasıl Uygulanır?

Temel olarak kısa süreli uygulanan su diyetinde sabahları uyandıktan sonra içilen bir bardak ılık limonlu su ile güne enerjik başlamak ve metabolizmayı çalıştırmak için oldukça önemlidir. Özellikle limon; içerdiği C vitamini sayesinde hücreleri serbest radikallerden korumakta ve çeşitli kalp ve koroner damar hastalık durumlarını da engellemektedir. Ayrıca limonun yapısına bulunan polifenol antioksidanlar yardımı ile kilo alımı azalmakta ve vücutta leptin hormonunun üretimini de dengeleyerek açlık dürtüsünü ciddi anlamda baskılamaktadır. Diğer öğünlerde ise insan vücudunun ihtiyacı olan besin maddelerinin eksik olmaması için de gün içerisinde tüketilen besinlere dikkat edilmelidir. Su ve lif içeriği yüksek olan taze meyvelerin de gün içerisinde tüketilmesi oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Su Diyeti Nasıl Uygulanır?

Su Diyeti ile İlgili Tartışmalar

Özellikle kısa sürede kilo vermeyi vaat etmesi sebebi ile son dönemlerde oldukça popüler bir şekilde tercih edilmekte olan su diyeti, bilinçli bir şekilde uygulanmadığı takdirde pek çok çeşitli sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilmektedir. Su diyetine başlamadan evvel yeterli araştırmaların yapılmış olması da oldukça önemlidir. Özellikle gut, diyabet ve böbrek rahatsızlıklarına sahip olan bireyler için birçok sıkıntılı sonuçlara gebe olabilen su diyeti, herhangi bir kronik rahatsızlığı bulunmayan kişilerde de 3 ila 5 günde sonlandırılması önerilmektedir. Bu noktada özellikle 5 günden uzun süreli olarak uygulanacak olan su diyeti yapılmadan önce; kesinlikle beslenme uzmanı veya diyetisyene başvurmalı ve profesyonel öneriler çerçevesinde uygulanmalıdır.

İlginizi çekebilir: Bel İnceltmek İçin Neler Yapılmalı? Bel İnceltme Egzersizi ve Diyeti

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN