Sağlık

Sessiz Tiroidit Hastalığı Nedir? Nasıl Başlar?

Sessiz Tiroidit Hastalığı Nedir? Nasıl Başlar?

Sessiz Tiroidit Nedir?

Sessiz tiroidit, geçici olan bir tiroidit türüdür, nedeni ise net değildir. Geçici olan bu tiroidit türünün kalıcı şekilde hasarlar bırakmaması için düzenli şekilde takip edilmesi ve yanlış tiroidit ilaçlarının kullanılmaması gerekir. Bunun için rahatsızlığın tanısının en doğru şekilde koyulması oldukça önemli olan bir detaydır. Sessiz tiroidit, zehirli olan guatr ile karıştırılarak bu rahatsızlığa yönelik olan tedavi sürecini başlanması ya da kalıcı olan tiroiditler ile karıştırılarak tedavi sürecine başlanması kişilerin ömür boyunca tiroidit hastası olmasına mahkûm etmektedir. Bu anlamda en doğru hekimin seçilmesi ve konusunda uzman olan kişilerin yardımı ile tedavi sürecine devam edilmesi gerekir.

Hastalık Nasıl Başlar ve Nasıl Devam Eder?

Bu hastalık saçlarda dökülme, çarpıntı, stres, sinirlilik ve ellerde titreme ile ani bir şekilde başlamaktadır. Kan testlerinde TSH değerlerinin baskıları ile karşılaşılır. Sessiz olan tiroiditler mikropsuz iltihabı olan tiroiditlerdir. Sessiz tiroitlerin nasıl geliştiği, nasıl tedavi edilmesi gerektiği, nasıl takip edilmesi gerektiği konusu her daim sıkıntı olmuştur. Bundan kaynaklı olarak hastalara genelde yanlış tanı koyularak yanlış tedavi ve yanlış takip yapılır.

Sessiz Tiroidit

Hastaların çoğunluğu graves hastası zannedilerek bu hastalığın tedavisine maruz kalmıştır. Yani ömürleri boyunca ilaç kullanmaya mahkûm olmuş olan kişilerdir. Aslında sessiz tiroidide zehirli olma durumu yoktur, hemen hemen altı ay içinde her şey normale döner ama bu durum için doğru tanının konması gerekir. Sessiz tiroitte otoantikorlar pozitif ya da negatif olabilmektedir, genelde pozitiftir ve daha uzun şekilde sürer. ( 1 ila 6 ay ) bazı durumlarda hipo fazında düşük L- tiroksin gereksinimi oluşabilir ama genelde oluşmaz. Bu tarz rahatsızlığı bulunan kişilere steroid gerekmemektedir.  İyot kesilir ve iyotsuz olan tuz önerilir. Tiroiditler ile alakalı olan testler 4 hafta boyunca takip edilir.

Bu rahatsızlığa sahip olan kişilerde uptake yapılmadığında titreme, tahammül edememe, sıcaklardan bunalma, çarpıntı tarzında oluşan semptomlar gravez rahatsızlığı ile karıştırılır ve yanlış tedaviye başlanır. Başlaması hipotiroiti olan kişilerde hipotiroiti uzun ve ağır bir şekilde gelişir. Bu kişilerde depresyon, konsantrasyon bozukluklarına yol açabilir.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN