Kadın

Saç Rengi Nasıl Açılır, Saç Rengini Açmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Saç Rengi Nasıl Açılır, Saç Rengini Açmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Kadınların birçoğu saçlarını doğal yollarla açmak istiyor, çünkü saçlarda koyu tonlu boya mevcutsa, bu boyanın başka bir boyayla açılması mümkün olmuyor. Bu durumda saç rengini açmak için renk açıcı kimyasalların ya da saç rengini açan solüsyonların kullanılması gerekiyor, bu işlem de saçın oldukça yıpranmasına yol açıyor. Şayet saçınız siyah renkle boyanmışsa, saç rengini açan hidrojen peroksit ve oriel gibi maddeler kullanabilirsiniz, fakat bu riskli bir uygulama olduğu için tecrübeli bir kuaför tarafından yapılması gerekmektedir. Saçınız boya siyahı ise, açık renk boyayla açmanız ya da doğal yollardan açmanız imkansıza yakındır. Saçınız doğal renginde ise, doğal maddeler kullanarak rahatlıkla rengini açabilirsiniz, ayrıca mutfakta kullanılan besleyici gıdaların bazısı oldukça iyi bir saç rengi açıcıdır.

Doğal Yollarla Saç Rengi Nasıl Açılır?

Limon: Limon, saçları doğal bir parlaklığa kavuşturmasını yanında iyi bir saç rengi açıcıdır. Bunun için 1 bardak limon suyunu 3 bardak su ile karıştırın ve karışımı saçlarınıza yedirin. Yaklaşık yarım saat güneşte durduktan sonra saçınızı suyla durulayın.

Papatya: Çok iyi bir saç rengi açıcı olan papatyayı aktardan aldıktan sonra bir çaydanlıkta kaynatın ve soğumaya bırakın. Saçınızı yıkayıp kremledikten sonra papatyalı suyu yedirin, fakat bu uygulamayı yaz aylarında yapmanız gerekiyor. Saçınızda istediğiniz açıklığı yakalamak için, bu işlemi haftada 2 kere tekrarlayın.

Bal: Bir miktar saç kremi ile balı bir kapta karıştırın ve saçlarınıza yedirin. Saçınızı bone ile kapattıktan sonra yaklaşık 8 saat boyunca o şekilde bekleyin ve süre bitiminde saçınızı yıkayın. Saç renginin açıldığını ve saçlarınızın yumuşadığını göreceksiniz.

Saç Rengi

Bira: Birayla saçınızın her yerini ıslatın ve güneşte 1 saat kadar bekledikten sonra yıkayın.

Zeytinyağı: Zeytinyağını saçınızın her tarafına sürdükten sonra güneşte 1 saat kadar bekleyin ve daha sonra saçınızı yıkayın.

C Vitamini Tabletleri: C vitamini tabletlerini eczaneden temin ettikten sonra şampuanla birlikte ezin ve elde ettiğiniz karışımla saçınızı yıkayın. 15 dakika kadar bekleyin ve saçınızı durulayın.

Karbonat ile Saç Rengi Açma

 • Sağlıklı ve doğal saç rengi açma yöntemlerinden biri de karbonattır. Önceden ıslattığınız saçınıza bir kaşık karbonatı serperek iyice yedirin.
 • Yaklaşık 15 dakika bekleyin ve saçınızı durulayın. Karbonatın etkisini arttırmak için saçınızı güneşte kurutabilirsiniz.
 • Karbonatın en önemli faydalarından biri de, yağlı saç derisini çok iyi temizlemesidir.

Elma Sirkesi ile Saç Rengi Açma

 • Banyoda durulama suyuna yarım bardak elma sirkesi karıştırın ve saçınızı bu karışımla yıkayın.
 • Hazırladığınız karışımın daha güzel kokması için, su içerisine birkaç damla lavanta yağı ekleyebilirsiniz.
 • Düzenli olarak kullandığınızda saç renginin birkaç ton açıldığını göreceksiniz.
 • Elma sirkesi yöntemi ile daha güçlü ve parlak saçlara sahip olabilir, kepeklerden kurtulabilirsiniz.

Saç Rengi Nasıl Açılır

Tarçın: Bir miktar saç kremi ile tarçını karıştırın ve saçınızın her bölgesine yedirin. Saçınızı bone ile örtükten sonra 10 saat kadar bekleyin. Bu uygulamayı gece yapıp, sabah olduğunda saçınızı yıkarsanız daha iyi sonuç elde edersiniz. Hiçbir zararı olmayan bu yöntem, saçlarınızın rengini açacak, ayrıca saçınızı besleyecek ve bakım yapacaktır.

Ravent Bitkisi: Ülkemizde de yetişen, fakat zor bulunan ravent bitkisini bazı aktarlardan temin edebilirsiniz. Papatya yönteminde olduğu gibi, ravent bitkisini kaynatın ve soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra saçınıza uygulayıp 20 dakika kadar bekletin, ardından saçınızı yıkayarak durulayın.

Oriel ile Saç Rengi Nasıl Açılır?

Saçınızı oriel ile açmayı düşünüyorsanız, sağlıklı olmasına dikkat etmeniz gerekir. Eğer saçlarınız zayıf ise oriel kullandıktan sonra yıpranma, kopma, yanma ve dökülme gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Orieli olması gerekenden daha uzun süre tuttuğunuzda da saçlarınız zarar görebilir.

Oriel ile Saç Rengi Açmak

 • Oriel kullanmak için saçınızın temiz olmaması gerekir ve en az 2 gün önceden yıkanmış saçlara uygulanmalıdır.
 • Saçınızın yoğunluğuna göre oriel ve oksidan karışımı hazırladıktan sonra uygulamayı yapacağınız odayı havalandırın.
 • Karışımı saçınızın her yerine yedirin ve kalın dişli bir tarakla yayın.
 • Orieli bütün saçınıza uyguladıktan sonra, saç derisine temas ettirmeden kök kısımlarına da sürün.
 • Yaklaşık 40 dakika bekledikten sonra saçınızı yıkayın. Daha uzun süre kalacak olursa, saçınız zarar görebilir. Eğer saç renginin bu süreden önce açıldığını görürseniz, saçınızı daha erken de durulayabilirsiniz. Ancak bu sürede saç rengi açılmazsa, yine saçınızı durulayın ve aşırı koyu olmayan bir renge boyayın. Açma işlemini tekrar uygulamak için en az 1 ay beklemeniz gerekir.
 • Orielle saç rengi açma işleminin ardından, saçınızı dilediğiniz bir renge boyayın ve rutin saç bakımınızı mutlaka yapın. Oriel güçlü, ancak yıpratıcı bir saç rengi açıcı maddedir.

Boya ile Saç Rengi Nasıl Açılır?

Şayet saçınızda hiç boya yoksa ve saç renginiz koyu tonlarda dahi olsa, en açık tonları bile boyayla elde etmeniz mümkündür. Bu, saç renginizin yaklaşık 5 tona kadar açılacağı anlamına gelmektedir, ancak saçınız boyalı ise, boyanın boyayı açmayacağını bilmeniz gerekir. Kına uygulanmış saçların rengini açmanız da yine mümkün değildir. Boyandıktan sonra uzun bir süre tekrar boyanmamış ya da hiç boya uygulanmamış saçlar ile dipten gelen orijinal renkli saçları, dilediğiniz renkte boyayla açabilirsiniz.

Boya ile Saç Rengi

Saçınızın rengini açmak için doğal malzemeler kullanabilir, şayet saçınızda boya mevcutsa daha güçlü ve kimyasal renk açıcıları tecrübe edebilirsiniz, fakat bu işlemi kesinlikle profesyonel bir kuaföre yaptırmanızı öneririz. Doğal ve geleneksel yollarla saçlarınızın rengini nasıl açabileceğinizden bahsettik. Bu tekniklerin birçoğu güneş etkisiyle daha iyi sonuç vermektedir. Bundan dolayı saçınızı güneşte bekletmeniz, anlattığımız yöntemlerin daha hızlı sonuç vermesini sağlar. Ayrıca saç rengini daha çabuk açmak istiyorsanız, tüp şeklinde satılan saç rengi açıcı jellerden de kullanabilirsiniz.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN