Sağlık

Pagofaji Nedir, Pagofajinin Nedenleri Nelerdir?

Pagofaji Nedir, Pagofajinin Nedenleri Nelerdir?

Başlıklar

Pagofaji Nedir?

Buz yeme hastalığı olarak bilinen Pagofaji, 16. Yüzyıldan beri uzmanlar tarafından incelenen, Hipokrat ve Aristo’nun tehlikeleri hakkında yazılar yazdığı bir hastalıktır. O yıllarda, hastalığın cinsel hayattaki mutsuzluklardan kaynaklandığı düşünülüyordu. Tıbbi olarak Pagofajinin tanımı; “Demir eksikliği anemisiyle ilişkisi bulunabilen, tekrarlayan ve kompulsif bir buz yenmesidir”. Bu durum PİCA fenomeni yani besin değeri olmayan şeylerin sürekli olarak yenmesidir. Pagofaji; biyokimyasal, psikolojik ya da kültürel etkenler nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Buz yemek zararsız olmasına rağmen birtakım ciddi problemleri beraberinde getirebilir. Genel olarak, demir eksikliği anemisinin bir belirtisi şeklinde, küçük çocuklarda ve hamile kadınlarda görülen bir hastalıktır.

Özellikle dişler için çok zararlı olan Pagofaji hastalığı, tedavi edilmediği zaman ciddi problemlere yol açabilir.

Pagofaji

Pagofaji Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

  • İleri derecede demir eksikliği nedeniyle ortaya çıkabilen Pagofaji, ilerleyen dönemlerde ağız iltihabı oluşturabilir ve dilde oluşan aşırı ağrı yüzünden hastalar sıklıkla buz yer.
  • Özellikle çok yaşlı insanlarda ve hamile bayanlarda yaşanan kalsiyum eksikliği nedeniyle de buz yeme hastalığı oluşabilir.
  • Aşırı kilolu olan insanların veya kilo verebilmek için ağır diyet programları uygulayanların ya da sadece meyve ve sebze ile beslenmeye çalışanların, demir ihtiyaçları yeterince karşılanamayacağı için Pagofaji oluşabilir.
  • Bayanların her ay yaşadıkları adet kanamaları, herhangi bir kaza ya da kötü bir olay neticesinde aşırı kan kaybı gibi olaylar sonucu demir eksikliği ortaya çıkar. Kansızlık nedeniyle oluşan demir eksikliği sonucunda, yorgunluk ve halsizlik gibi belirtiler olacaktır. Bu durum kişinin Pagofaji olmasına sebep olabilir.
  • Gizli şeker olarak tanımlanan Gluten Intoleransının, yapılan incelemeler sonucunda demir eksikliğine neden olduğu ortaya çıkmıştır. Gizli şeker hastası olan kişilerde de buz yeme hastalığının ortaya çıkması mümkündür.
  • İnsanların bazısı buz yemeyi çok sever. Genellikle yaz aylarında edinilen buz yeme alışkanlığının, kış aylarında da devam etmesi muhtemeldir. Demir eksikliği anemisi olunmasa bile Pagofaji olunacaktır.

Pagofajinin Yan Etkileri Varmıdır?

Demir eksikliği nedeniyle Pagofaji hastası olan bir kişinin dişleri büyük bir tehlikeyle karşı karşıyadır. Şayet kalsiyum eksikliği de varsa, sert buz parçalarını yemek isteyen kişi dişlerinin kırılmasına sebep olacaktır. Bu şekildeki buzlar, dişlerin üzerinde olan mine tabakasına da zarar verecek ve zayıflatacaktır. Dolayısıyla, dişlerin çatlaması gibi bir durum da ortaya çıkar. Buz parçalarını yanlışlıkla ya da bilerek yutan kişilerde boğulma olaylarının yaşandığı da görülmüştür.

Sürekli olarak buz yiyen ve başka bir şey yemek istemeyen hasta, dengesiz beslenme durumuyla karşılaşacaktır. Çünkü buz yemek, besin değeri olan gıdaları tüketme isteğini azaltmaktadır. Pagofaji, kişinin sosyalleşmesine ya da sosyal ihtiyaçlarını karşılamasına da engel olabilir. Buz yeme alışkanlığı bağımlılık seviyesine gelen bir kişi insanlardan çekinir ve onlardan uzak kalmak ister. Ayrıca, psikolojik rahatsızlık hisseden kişide özgüven eksikliği de ortaya çıkar.

Pagofaji Nedir

Pagofaji Nasıl Tedavi Edilir?

Çevrenizdeki herhangi biri ya da kendiniz devamlı olarak buz yeme alışkanlığı edindiyseniz, acil olarak doktora gitmeli ve kan tahlili yaptırmalısınız. Kan tahlili, kişi de demir eksikliği varsa bunu ortaya çıkartacaktır. Demir eksikliği olan Pagofaji hastaları, bazı kalsiyum ilaçları ya da C vitamini kullanarak bu durumdan kurtulabilir. Buz yeme hastalığından, demir seviyesini normale döndürerek kurtulmak mümkündür. Kimyasal ilaç kullanmak istemiyorsanız ya da bu tür ilaçları kullanmanız sakıncalıysa bezelye, ıspanak, ton balığı, karides, sığır eti veya karaciğeri, karpuz ve çilek gibi gıdalar tüketebilirsiniz. Bu sayede, günlük olarak almanız gereken 1-3 mgr arası demiri almış olursunuz.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN