Sağlık

Maymun Çiçeği Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir ve Tehlikeli Midir?

Maymun Çiçeği Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir ve Tehlikeli Midir?

Başlıklar

Maymun Çiçeği Virüsü Nedir?

Maymun Çiçeği diğer adıyla Monkeypox insanlar da dahil olmak üzere bazı hayvanlarda ortaya çıkabilen bir çeşit virüsün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Semptomları arasında ateş, baş ağrısı, kas ağrıları, şişmiş lenf düğümleri ve yorgunluk hissi vardır. Ayrıca vücutta kabarcıklar ve kabuklar oluşturan bir kızarıklıkta oluşur. Virüs ile temastan semptomların başlamasına kadar geçen süre genellikle 7 ila 14 gündür. Semptomların süresi tipik olarak iki ila dört hafta kadar sürer. Özellikle çocuklarda, hamile kadınlarda veya bağışıklık sistemi zayıf kişilerde şiddetli olabilir.

Hayvan ısırığı veya tırmalaması, vücut sıvıları, sterilize olmamış nesneler veya enfekte bir kişiyle yakın temastan yayılabilir. Tanı için bir lezyon test edilerek doğrulanabilir. Hastalık suçiçeğiyle oldukça benzer görünmektedir. Çiçek aşısı olanlar bu virüsten %85 oranında korunmaktadır. İlk olarak 1958'de Danimarka'nın Kopenhag kentindeki laboratuvar maymunları arasında tanımlandı. Ancak maymunlar virüsün doğal rezervuarı değildir. İnsanlarda ilk vakalar ise 1970 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde görüldü. 2003 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde meydana gelen bir salgın Gana'dan ithal edilen hayvanların satıldığı bir evcil hayvan mağazası kaynaklı olduğu tespit edildi. 2022 maymun çiçeği salgını ise Mayıs 2022'de Birleşik Krallık'ta başlayan ve ardından Avrupa, Kuzey Amerika, Orta Doğu ve Avustralya'da en az 20 ülkede teyit edilen bir hastalık olarak nüksetmiştir.

Maymun Çiçeği Virüsü Nedir?

Maymun Çiçeği Virüsü Belirtileri Nelerdir? 

Maymun çiçeği belirtileri arasında baş ağrısı, deri döküntüsü, ateş, vücut ağrıları, titreme, şişmiş lenf düğümleri ve bitkinlik bulunur. Çiçek hastalığına benzer semptomlar üretir, ancak daha hafiftir.

Kuluçka döneminde enfeksiyondan semptomların başlamasına kadar geçen süre ortalama olarak 5-21 gün arasında değişebilmektedir. Hastalık tipik olarak iki ila dört hafta içinde düzelir. Şiddetli beliritler genelde bağışıklık yetersizliği olan kişilerde ve küçük çocuklar arasında daha yaygın olarak görülmektedir. Son zamanlarda, maymun çiçeği vaka ölüm oranı %3-6 civarındadır. Maymun çiçeği virüsünğn semptomları çiçek hastalığı semptomlarına oldukça benzemektedir. Maymun çiçeği hastalığının erken belirtileri aşağıdakiler gibi grip benzeri semptomları içerir:

  • Ateş
  • Soğuk
  • Baş ağrısı
  • Kas ağrıları.
  • Halsizlik
  • Şişmiş lenf düğümleri.

Bir ila üç gün sonra kabarık şişliklere sahip bir döküntü gelişir. Döküntü genellikle yüzünüzde başlar ve daha sonra avuç içleriniz ve ayak tabanlarınız da dahil olmak üzere vücudunuzun diğer bölgelerine yayılır. Döküntü düz, kırmızı yumrular olarak başlar. Oluşan kabarcıklar irinle dolan kabarcıklara dönüşür. Birkaç gün sonra kabarcıklar kabuklanır ve düşer.

Maymun Çiçeği Virüsü Tehlikeli Midir?

Maymun çiçeği vakaları bazen daha şiddetli olabilir ve Batı Afrika'da bazı ölümler rapor edilmiştir. Sağlık yetkilileri ciddi bir salgının eşiğinde olunmadığını ve genel olarak halk için risklerin çok düşük olduğunu söylemekteler. Yeni ortaya çıkan enfeksiyonların kaynağını belirlemek için araştırmalar devam ederken, insanlar arasında kolayca yayılmadığını ve enfekte semptomatik bir kişiyle yakın kişisel temas gerektirmektedir. Erken belirtiler baş ağrısı, kas ağrıları, ateş ve yorgunluğu içerir. Hastalık başlangıçta su çiçeği, kızamık ve çiçek hastalığına benzer görünebilir, ancak şişmiş bezlerin varlığı ile ayırt edilir. Bunlar karakteristik olarak kulak ve çene yakınında, boyunda veya kasıkta döküntüler başlamadan önce ortaya çıkar. Tipik olarak ateşten sonraki birkaç gün içinde yüzde oluşur ve avuç içi ve ayak tabanı gibi merkezkaç dağılımında başka yerlerde ortaya çıkar.

Etkilenen bireylerin dörtte üçünün avuç içi ve ayak tabanlarında, üçte ikisinden fazlasının ağızda, üçte birinin cinsel organlarında ve beşte birinin de gözlerinde lezyonlar vardır. Küçük düz noktalar olarak başlarlar, daha sonra berrak sıvı ile doldururlar ve ardından küçük yumrular haline gelmeden önce sarı sıvı ile dolarlar, bunlar daha sonra patlar ve kabuklanır. Bazen birleşerek büyük lezyonlar oluşturan birkaç veya birkaç bin lezyon olabilir.

Vücudun etkilenen her yerinde lezyonlar aynı aşamada gelişir. Çiçek hastalığı döküntüsü gibi görünüyor. Etkilenen bir kişi iki ila dört hafta boyunca rahatsız olabilir. İyileştikten sonra koyulaşmadan önce soluk izler bırakabilirler. Hastalığın endemik olduğu Afrika'da enfeksiyonun kişiden kişiye sınırlı yayılımı bildirilmiştir.

Maymun Çiçeği Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Maymun Çiçeği Virüsü Tedavisi Nedir?

Maymun çiçeği salgınını kontrol etmek için çiçek aşısı, antiviraller ve Vaccinia Immün Globulin (VIG) kullanılabilir. Çiçek hastalığı aşısının yararları ve riskleri maymun çiçeği veya diğer ortopoks virüsü enfeksiyonlarının önlenmesinde yararlıdır. Vaccine Immune Globulini (VIG) maymun çiçeği tedavisindeki etkinliğine ilişkin net veriler mevcut değildir. VIG kullanımı bir IND altında uygulanır ve çiçek hastalığı komplikasyonlarının tedavisinde kanıtlanmış bir faydasıda yoktur. Şiddetli maymun çiçeği enfeksiyonu olan bir kişinin VIG tedavisinden fayda sağlayıp sağlayamayacağı bilinmemektedir ancak bu gibi durumlarda kullanımı düşünülmektedir. VIG, maymun çiçeğine maruz kalmanın ardından çiçek aşısının kontrendike olduğu T hücre fonksiyonunda ciddi bağışıklık yetmezliği olan maruz kalan bir kişide profilaktik kullanım için düşünülebilir.

İlginizi çekebilir: Veba Nedir, Veba Nasıl Bulaşır, Korunma Yolları Nelerdir?

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN