Sağlık

Lazer Epilasyonu Nasıl Yapılmalı? Kaç Seans Gidilmelidir?

Lazer Epilasyonu Nasıl Yapılmalı? Kaç Seans Gidilmelidir?

Lazer Epilasyonu Nasıl Yapılmalı? Sağlıklımı, İşlem Bittikten Sonra Neler Yapılmalı?

Lazer epilasyon, lazer cihazlarının kullanılması ile tek tek var olan tüm kılların ve kıl kümelerinin lazer ışını ile taranması ile yapılmaktadır. Yapılan bu işlem, kullanılacak olan lazer sistemlerine ve kişinin vücudunda uygulama yapılacak olan bölgelere göre farklı cihazlar ve farklı tarzda başlıklar kullanılarak hedef alınan tüm alanların taranması ile uygulanır. Etkin ve başarılı tedavi için mutlaka uygun olan tarama büyük önem taşır.

Lazer Epilasyon Nasıl Bir Tedavidir?

Lazer cihazları, amaçları doğrultusunda farklı dalga boyutları ortaya çıkartan cihazlardır. Lazer epilasyon işleminde farklı dalga boyunda üretilmiş olan ışıklar, kıl köklerinde etkilidir. Kıl köklerinin gelişimleri 3 tane farklı fazdan oluşmaktadır. Vücutta bulunan kıl kökleri gelişimlerinin fazların farklı dönemlerinde yaşamaktadır. Lazer ışını özellikle de büyüme fazında olan kıl köklerinin üstünde etki sağlar. Kıl köküne ulaşmış olan lazer ışınları, kıl kökünde yer alan renk maddeleri tarafından emilmektedir. Işık enerjisinin ısı enerjisine dönüşmesi ile ortaya çıkan ısı kıl kökünün tahrip olmasına olanak sağlayarak yeni kılın uzamasını da ortadan kaldırır. Bu sayede büyüme fazında olan kıllar ortadan kaldırılmış olur.

Kullanılmakta Olan Lazer Sistemleri

Lazer epilasyon ile yapılmakta olan tedavilerde farklı lazer çeşitleri kullanılır. Bunların içinde dalga boylarında farklılıklar olan Diod ve Nd-Yag sistemler, Alexandrite bulunur ve bunlar en sık tercih edilen sistemlerdir.

Kişilerde Lazer Sistemlerinin Seçimi Neye Göre Yapılır?

Lazer cihazın seçimi, her kişide farklı olan kıl kökünün rengine, kıl tipine, cilt rengine göre yapılır. Bu detaylar lazer ışınlarının kıl köklerine uygulayacağı tedavileri etkilediğinden dolayı bu kriterlere uygun olan sistemin seçilmesi gerekir. Diod ve Nd-Yag ve Alexandrite lazerlerinin etkisi bakımından alanları farklıdır. Bundan dolayı tedavinin başlamasından önce ilk olarak kişilerin muayenelerinin yapılması ve bu muayene esnasında kıl köklerinin rengine, cilt rengine tarzındaki detayların dikkate alınması gerekir.

lazer epilasyonu

Lazer Epilasyon İşlemleri Güvenilir Yöntemlerden mi oluşur?

Lazer epilasyon işlemlerinde lazer ışıklarının ana hedefi kıl kökünde yer alan renk maddesidir. Budan dolayı çevresinde bulunan yumuşak dokulara ve deriye herhangi bir zarar vermeden kolay bir şekilde kıl köklerine ulaşır. Kıl köklerine ulaşmış olan lazer ışıkları, kıl köklerinde yer alan renk maddeleri tarafından emilmektedir. Işık enerjisini ısı enerjisine çevirerek oluşan ısı sayesinde kıl kökünde tahribatlar oluşturur. Böylelikle kalıcı bir şekilde kıl kökü yok edilir. Organlara ve derin dokuya zarar vermesi kesinlikle mümkün değildir.

Lazer Epilasyon İşlemleri Tedavi Şekli midir?

Lazer epilasyon işlemleri son dönemler gelişen teknoloji sayesinde kişilerin yaşamlarını daha konforlu bir hale getirse de tıbbi bir işlemdir. Bundan dolayı işlemlerden önce muhakkak epilasyon konusunda uzman olan bir doktor tarafından uygulama yapılacak olan alan ya da alanlar muayene edilmesi ve işlemler muayene yapan doktor tarafından yapılmalıdır. Aksi durumlarda, yetersiz, yoğun ve yanlış yapılacak olan tedaviler, kişilerin ciltlerinde belli başlı reaksiyonlar gözlemlenebilir. Bu reaksiyonlar içinde iz, cilt yanığı gibi sıkıntılar bulunmaktadır. Bunun yanında yetersiz düzeyde yapılmış olan işlemlerde seans süreleri uzar ve başarı gecikir, bu durumda kişilerin zaman kaybetmesine yol açmaktadır.

Lazer Epilasyon İşlemleri Ağrılı mıdır?

Lazer epilasyon işlemi uygulanacak olan bölge, kişilerin kullanılacak olan sisteme göre ve ağrı eşiği diye adlandırılan duyarlılık düzeyine göre değişir ama teknolojinin de gelişmesi ile lazer epilasyon işlemleri düşünülenden daha konforlu bir hale gelmiştir. Özellikle cihazlarda kullanılmakta olan soğutma sistemleri ile uygulama yapılan bölgelerde soğuk anestezi etkisi yaratmakta ve ağrısız işlemler yapılmaktadır.
Lazer Epilasyon İşlemlerinde Tüm Kıllara Tedavi Uygulanır mı?

Kıl yapısına, kıl rengine ve cilt tipine uygun olan, istenmeyen kılların var olduğu her bölge için rahat bir şekilde lazer epilasyon işlemleri uygulanabilir. Kadınlarda özellikle kol, koltuk altı, çene bölgesi, üst dudak, bikini ve bacak bölgesine uygulama yapılır, erkeklerde ise, kaş üstleri, sakal,  alın, göğüs üstü, sırt ve omuzlar en sık tercih edilen bölgeler arasında yer almaktadır. Son yıllarda gelişmiş olan teknolojinin de desteği ile tüm ciltler için lazer epilasyon uygulaması yapılabilmektedir ama en başarılı olan sonuçlar, açık ten renklerinde ve koyu renkli olan kıl köklerinde elde edilir. Bundan kaynaklı olarak lazer epilasyon uygulaması beyaz kıllarda etki göstermez. Aynı şekilde kızıl ve sarı olan kıllarda uygulamanın etkisi azalmaktadır. Bu durumlardan kaynaklı olarak muhakkak uzman olan bir kişiye muayene olmak gerekir. Çünkü kıl köküne göre en uygun olan cihaz seçilmelidir.

Lazer Epilasyon Uygulamasına Kaç Seans Gidilmelidir?

Lazer epilasyon uygulamasında seans sayısı, kıl köküne, cilt rengine, kılın rengine, kılların kalınlığına göre değişkenlik gösterir. Genelde 6 ila 8 seans bu uygulama için yeterli düzeydedir. Seansın periyodu ise bölgeye göre değişkenlik gösterir ve 4 ila 6 haftadır.

Lazer Epilasyon Uygulaması Hangi Yaş Grubuna Uygulanmalıdır?

İstenmeyen tüyler kişilerin ırksal olan özelliklerine göre hem kadınlarda hem de erkeklerde oldukça sık düzeyde gözlenmektedir. Bundan kaynaklı olarak lazer epilasyon uygulaması, hem erkeklerde hem de kadınlarda çok sık talebi bulunan bu uygulama şeklidir. Lazer epilasyon, kadınlarda pubertal gelişimin araştırılmasına ve adet düzenine göre her yaşta uygulanabilir.

Lazer Epilasyon Uygulamasının Sakıncalı Olduğu Durum var mıdır?

Hamilelik döneminde lazer epilasyon uygulaması ışıklarının zararlarının olup olmadığı konusunda kesinleşmiş olan bir kanıt bulunmamaktadır. Bundan dolayı lazer epilasyon uygulamasında en azından gebeliğin ilk aylarında uygulama yapılmaz. Ayriyeten tüm tedavi şekillerinde olduğu gibi lazer epilasyon uygulamasında da kanser hastalarında tedavi ve takip döneminde yapılmaz. Solaryuma bağlı ya da güneşlenme ile bronzlaşma sonrasında lazer epilasyon uygulaması yapılmaz veya uygulama dozlarının bronz tenlere uygun bir biçimde ayarlanması ile uygulama yapılır.

Kadınların Lazer Epilasyon Uygulaması Sonrasında Dikkat Etmesi Gereken Detaylar

  • Lazer epilasyon uygulaması sonrasında hassas cilde sahip olan kişilerde hafif düzeyde kızarıklık ve kabarıklıklar görülebilir. Kişilerin cilt hassasiyetine bağlı olarak 1 saat ve 1 ün için oluşan kızarıklıklar ve kabarıklıklar ortadan kalkar.
  • Lazer epilasyon uygulamasının seans aralarından kökten alma işlemleri yapılmamalı ve sadece kısaltma yapılmalıdır.
  • Seanslara düzenli şekilde gidilmesin lazer epilasyon uygulamasından gereken etkiyi almak açısından büyük bir önemi bulunur.
  • Lazer epilasyon uygulaması yaptıran kişiler uygulama sonrasında hemen ılık duşa girebilir, cildi tahriş edebilecek olan peeling ya da kese işlemlerinin tümünden 1 hafta boyunca uzak durmak gerekir.
  • Lazer epilasyon uygulamasından 15 ya da 20 gün sonrasında kontrol seansına gitmek gerekir. Kontrol seansına kadar çıkan tüyler kesinlikle kısaltılmamalıdır.
  • Lazer epilasyon uygulamasından sonra tüyler 3 ya da 15 gün içinde uzamaya başlayacak ve kendiliğinden dökülecektir. Kuru bir cilt yapısına sahip olan kişilerde bu dökülmeler 20 güne kadar uzayabilir. Nemlendirici yardımı ile cilt normal hale döndürülürse dökülme diğer kişilerde olduğu gibi olacaktır.
  • Lazer epilasyon uygulamasından sonra 3 gün boyunca güneşe çıkmamak gerekir, güneşe çıkılması gereken durumlarda mutlaka 30 faktörlü olan güneş kremleri kullanılmalıdır.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN