Eğitim

İngilizce Geliştirme Yöntemleri Nelerdir, İngilizce Nasıl Geliştirilir?

İngilizce Geliştirme Yöntemleri Nelerdir, İngilizce Nasıl Geliştirilir?

Uzun süredir gramer çalışıp bir turistle karşılaşıldığında düzgün cümleler kuramamak veya İngilizce öğrenip de konuşamamak, en önemli İngilizce sorunlarından birisidir. Dil, kelimelerin sistemli olarak bir araya getirilmesi ile anlam kazanmaktadır. Bu bakımdan doğru konuşabilmek ve yazabilmek için, öncelikle temel gramer (dilbilgisi) kurallarına hakim olmak gerekiyor. Bu konuda en fazla yapılan hata, aynı konuların sık sık tekrar edilmesi ve küçük ayrıntılar üzerinde gereğinden çok durulması. Her detayı bilmek zorunda değiliz, bu nedenle pratik ve hızlı bir şekilde öğrenmeye çalışmak en mantıklı yoldur. Bu yazımızda İngilizce konuşma becerisinin nasıl geliştirilebileceğine dair yöntemleri anlatacağız.

İngilizce Geliştirmek İçin Hangi Yöntemler Kullanılmalı?

İngilizce

Dilbilgisi kurallarına yeterince hakim olduktan sonra, kelime dağarcığının geliştirilmesi gerekiyor. Bunu yapabilmek için, seviyeli ve sadeleştirilmiş hikaye kitaplarından faydalanabilirsiniz ya da paragraf bazlı okuma ve kelime becerilerini ölçen kitaplar alabilirsiniz. İlk zamanlarda kelime bilginizi genişletmek, ciddi bir emek ve zaman gerektirecektir. Aynı zamanda kelime öğreniminde dikkat etmeniz gereken bir başka husus, kelimelerin anlamlarına odaklanmak yerine, çalıştığınız kelimelerin kullanıldığı cümleleri ve İngilizce açıklamalarını öğrenmektir.

Uluslararası fonetik alfabesi (IPA), sözlüklerde kelimenin parantez içerisinde nasıl okunduğunu gösteren sembol sistemidir. Her bir ses için ayrı bir sembol bulunur. IPA öğrenmek, kelimeleri doğru telaffuz etmek için önemlidir. Bu sistem, eski dönemlerde hemen hemen zorunlu gibiydi, fakat günümüzde artık çevrimiçi sözlüklerden her bir kelimenin nasıl telaffuz edildiğini sesli olarak dinleyebiliyorsunuz.

Dinleme Becerilerini Geliştirmek ve Metinleri Sesli Okumak

Kelime dağarcığını geliştirmenin en etkili yollarından birisi metinlerdir, fakat belli bir seviyeye gelindikten sonra dinleme becerisine ağırlık verilmelidir. Dil öğrenirken karşılaşılan en önemli sorunlardan biri de, yazılı olarak birçok kelime bilip nasıl telaffuz edileceklerini bilmemektir. Bu tür sorunların önüne geçebilmek için VOA Learning English platformunu takip edebilirsiniz. İlgili günün haberlerini anlaşılır ve yavaş bir şekilde kaydeden VOA sitesi sayesinde hem haber metnini okuyabiliyor, hem de haberlerin ses kaydını dinleyebiliyorsunuz. Bu uygulamayı düzenli olarak yapmanızı tavsiye ediyoruz. Her şeyi anlamak zorunda değilsiniz, fakat kelimelerin nasıl okunduğuna, cümle ve kelime vurgularının ne şekilde olduklarına kesinlikle dikkat edin.

Konuşmak, hem fiziksel hem de zihinsel bir eylemdir, yani konuştuğunuz zaman dilinizin de sık sık dönmesi gerekir. İngilizcenin kelime yapısı ve telaffuzu Türkçeden çok değişik olduğundan, İngilizce kelimelerin düzgün telaffuz edilmesi epeyce pratik ister. Bunu yapabilmek için herhangi bir İngilizce metni sesli şekilde ve mümkün olduğu kadar doğru telaffuzla okuyarak sesinizi kaydedin, daha sonra kendi sesinizi dinleyerek düzeltmeler yapın.

İngilizce Öğrenmek

İngilizce Konuşmaya Hazırlanmak

Bir kişinin kendi kendine İngilizce konuşması, oldukça işe yarayan bir yöntemdir. Çevrenizde her zaman pratik yapacak birilerini bulamayabilirsiniz, bu nedenle otururken ya da yürürken, zamanınız olduğunda kendi kendinize İngilizce cümleler kurabilir ve değişik gramer yapılarını tecrübe edebilirsiniz. Bu yöntem, hem hızlanmanıza hem de kendinize güven duymanıza katkı sağlayacaktır. Konuşmalar, genellikle anlık olsa da kimi zaman yapacağınız bir konuşmaya önceden hazırlanma şansınız olabilir. Örneğin, birkaç gün sonra herhangi bir konuda arkadaşlarınıza sunum yapacaksınız, bu durumda konuyu daha önceden okuyup iyi bir hazırlık yapabilirsiniz. Ayrıca konuşmanın provasını yaparak, muhtemel soruları düşünebilir ve bu soruların cevaplarını verebilirsiniz. Kendiliğinizden pratik yaparken cümleleri Türkçeden İngilizceye çevirerek değil, İngilizce düşünerek cümleler kurmaya çalışın.

İngilizce Konuşma Gruplarına Katılmak

İngilizcesini geliştirmeye çalışan diğer insanlarla bir araya gelerek, herhangi bir konu belirleyebilir ve o konuyla ilgili konuşmalar yapabilirsiniz. Bu yöntemde yanınızda İngilizcesi çok iyi olan birinin bulunması ve sizi gözlemlemesi oldukça önemlidir. Aksi halde farkında olmadan yanlış cümleler kurabilir ya da telaffuz yanlışları yapabilirsiniz. Konuşma gruplarında sadece İngilizce konuşma kuralının konması da etkili olacaktır. İnsanlar bazen iyi seviyede İngilizce konuşabilmek için yabancı ülkeye gitmek zorunda olduklarını savunuyorlar. Yurt dışına hiç çıkmadan gayet güzel İngilizce konuşan kişiler de var. Şayet çevrenizde iyi derecede İngilizce konuşan kişiler varsa, bu mümkündür. Yani böyle bir imkanı değerlendirerek, aslında yurt dışı sizin ayağınıza gelmiş oluyor. Ayrıca internet üzerinden yabancı arkadaşlar bularak onlarla pratik yapmanız da mümkün.

Dil öğrenen birçok insanın yaşadığı sorunlardan biri de, hata yapma endişesidir. “Hata yaparsam benimle dalga geçerler” endişesi ile insanlar İngilizce bilseler dahi konuşmaktan kaçınabiliyorlar. Şayet hata yaparsanız ve bu hatanızı birisi düzeltirse o hatayı bir daha yapmazsınız, ancak hata yapma endişesiyle hiç konuşmazsanız, hatalar ömrünüz boyunca sizinle kalır. Bu bakımdan mümkün olduğu kadar çok pratik yapın, sizden daha iyi konuşan kişilerden hatalarınızı düzeltmelerini ve önerilerde bulunmalarını isteyin.

İngilizce Nasıl Öğrenilir

Böylece adım adım ilerleyerek daha iyi ve etkili konuşabilirsiniz. İngilizce konuşmanın ciddi bir emek ve zaman gerektirdiğini unutmayın, mükemmel olmaya değil, iletişime ve anlaşılabilir olmaya odaklanın. Bu doğrultuda hatalarınızdan ders çıkarabilir, sıklıkla yaptığınız hataları not edebilir ve bilinçli olarak bunların üzerine gidebilirsiniz. Uzun zamandır profesyonel olarak İngilizce konuşan ve yazı yazan kişiler bile, bazen belirli nedenlerden dolayı gramer hataları yapabiliyor. Bundan dolayı hata yaparsanız, asla pes etmeyin ve kendinize karşı acımasız olmayın.

İngilizce Geliştirmenin Diğer Yolları

1. Yazarak Çalışmak: İngilizce kelimeleri yazarak öğrenmeye çalışmak, İngilizce geliştirmenin en etkili yollarından biridir. Böyle bir çalışma yöntemi, yeni kelimeler ezberlemenize imkan tanıyacaktır, fakat ezberlediğiniz kelimeleri kullanmamanız halinde unutulma oranları da yüksek olacaktır. Bu yöntemden en etkili şekilde faydalanabilmek için, düzenli olarak çalışmalı ve pratik yapmalısınız.

2. İngilizce Yayınları Takip Etmek: İngilizce altyazı ile yayın yapan TV kanallarını takip ederek, İngilizce anlama becerinizi geliştirebilirsiniz. Aynı zamanda İngilizce yayın yapan radyoları da takip ederek bu yöntemden faydalanabilirsiniz. Bu yöntemin tek dezavantajı, konuşmanızı geliştirmeyecek olmasıdır.

3. Sosyal Medya Kullanmak: Sosyal medyanın bu kadar popüler olmadığı dönemlerde, mIRC tarzı programlar ile İngilizce sohbet kanallarına girilerek İngilizce sohbetler yapılıyor ve yabancı dil geliştirilmeye çalışılıyordu. Sosyal medyanın oldukça gelişmesi ile birlikte, insanlar bu imkanı daha çok kullanmaya başladılar.

4. İngilizce Setlerden Faydalanmak: Bu setler her ne kadar eski dönemlerde çıkmış ve gelişme konusunda katkı sağlamışsa da, günümüzde pazarlaması hala yapılan araçlar arasındadır. Bu setler sayesinde İngilizcenizi çok fazla geliştirmeniz mümkün değildir, çünkü birçoğunun içeriğinde olan bilgiler güncellenmemektedir. İngilizce eğitim setleri ile İngilizcenizi geliştirme şansınız düşük olsa da, yeni kelimeler ve cümle kalıpları öğrenmeniz açısından katkı sağlayabilirler.

İngilizce Geliştirmek

İngilizcenizi geliştirirken Amerikan ya da İngiliz aksanına yönelebilirsiniz. Her ikisi arasında çok bariz telaffuz farklılıkları olduğuna şahit olmuşsunuzdur. Bir turistin konuşmasını dinleyerek onun Amerikalı mı, İngiliz mi yoksa Kanadalı mı olduğunu anlamanız mümkündür. Kelimeler arasında ufak farklılıklar olsa da, İngilizce konuşan ülke vatandaşları birbirlerini kolayca anlayabiliyorlar. Belli bir aksanı öğrenmek tabii ki güzel bir şey, ancak illa mükemmel bir İngiliz ya da Amerikan aksanıyla konuşacaksınız şeklinde bir kaide yok. Günümüzde uluslararası iş dünyasında esas olan şey, temiz ve anlaşılır şekilde konuşmaktır. Bunu gerçekleştirebildiğiniz zaman hedeflerinize ulaşırsınız, ancak İngilizceyi kesinlikle Türkçe gibi konuşmaya çalışmayın.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN