Kadın

Hamilelikte Siyah Adet Kanaması Neden Olur? Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri

Hamilelikte Siyah Adet Kanaması Neden Olur? Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri

Başlıklar

Hamilelikte Siyah Adet Kanaması

Gebelik oldukça büyüleyici bir süreçtir. Gebelik süreci kişiye bazı sorumluluklar yükler. Sağlıklı beslenme ve sağlıklı bir yaşam benimsenmesi gereken hamilelik süreci oldukça özenli davranılması gereken bir süreci kapsar. Hamilelik bireyde bazı değişikliklere neden olabilir. Fiziksel, hormonal ve ruhsal birçok değişikliğin meydana geldiği bu dönemde birey kendini her zamankinden daha farklı hissedebilmektedir. Psikolojinin ve hormonların daha fazla etkilendiği bu süreçte birey bazı problemlerle karşılaşabilir. Hamilelikte kişi hayatına ne kadar dikkat etse de bazı sendromlar meydana gelebilir. Bu metnimizde hamilelikte meydana gelen ve kişiyi oldukça ciddi bir endişeye düşüren siyah adet kanamasından bahsedeceğiz.

Gebelikte karşılaşılan birçok sorun kişiyi paniğe ve endişeye düşürmektedir. Kişinin kendi bedeninde bir can taşıması ona daha büyük bir sorumluluk yüklemektedir. Birey içindeki cana oldukça dikkatli davranmaya ve ona yetebilmeye özen gösterirken meydana gelen problemler kişiyi korkutabilmektedir. Ancak hamilelik mucizevi bir süreçtir. Bu süreç boyunca ortaya çıkabilecek her türlü soruna birey hazırlıklı ve tedbirli olmalıdır. Hamilelik öncesinde hazırlıklı ve tam teşekküllü bulunmak, bilinmeyen durumların öğrenilmesine özen gösterilmesi gerekir. Ortaya çıkan problemler her zaman bir sağlık sorununa işaret etmeyebilir. Bu nedenle kişi sakin ve bilinçli davranmalıdır.

Hamileliğin ilk haftalarında görülen siyah adet kanaması, kahverengi ve koyu kıvamdaysa normal karşılanabilmektedir. Önceki adet dönemlerinden kalan kan, vajinal akıntı ile beraber dışarıya çıktığında oksijen sebebiyle renginde değişim görülebilir. Kişiler bu kanamadan korkmamalıdır. Kanama parlak ve kırmızı renkte ise düşük olasılığı çok daha yüksektir. Hamileliğin yaklaşık 4. Ayında gelen kanamalar daha fazla ciddiye alınmalıdır. Hamileliğin ilk gün ve haftasında gelen siyah renkli adet kanaması bireyleri endişelendirmemelidir. Hamilelikte bebeğin kendine yer yapması ve rahimde kendi için yer açması siyah adet kanaması şeklinde uyarı verebilir. Bu korkulacak bir durum değildir. Ancak kişi kırmızı ve parlak kanama görüyorsa mutlaka doktoruna danışmalıdır.

Siyah adet kanaması birçok sebepten ötürü ortaya çıkabilmektedir. Çoğu zaman tehlike arz etmeyen bu kanama şekli kişi daha önce karşılaşmamış veya hiç duymamışsa korkunç bir durum haline gelebilir. Ancak detaylı bir bilgi birikimi sayesinde kişi bu kanama durumunun nelerden kaynaklanabileceğini ve bu durumda neler yapabileceği gerektiğini öğrenebilir. Siyah adet kanaması genel anlamda stres ve sıkıntı dolayısıyla kişiye kendini gösteren bir kanamadır. Nadiren gebeliğin ilk aylarında düşük yapma durumunda görülebilen bir kanama olsa da hamileliğin ilerleyen süreçlerinde görülen bu durum tamamen hormonal olabilmektedir. Bu gibi durumlar dışında siyah adet kanamasının birçok sebebi vardır.

Gebelikte Karşılaşılan Siyah Adet Kanamasının Sebepleri

Gebelikte Karşılaşılan Siyah Adet Kanamasının Sebepleri

Gebelikte karşılaşılan siyah adet kanaması, bebeğin rahim içine yerleşmeye ve tutunmaya çalıştığını gösterir. Bebek bu uzun süreci geçirebileceği bir alan oluşturmaya ve bu alana yerleşmeye çalışıyor olabilir. Bu durumda kanama oluşabilir. Bu kanamaya “İmplantasyon Kanaması” adı verilir. Bebeğin rahme yerleşmesi kişinin kanama görmesine yol açabilir. Bu durumda elbette kişi oldukça endişelenebilir, profesyonel bir kişi tarafından destek alınmasında hiçbir problem yoktur. Uzman bir kişiden destek alındığında ve bebekte bir sorun olmadığına emin olunduğunda kişi yaşadığı tecrübe sayesinde bilinçlenir ve bu gibi durumlarda artık daha sakin tepkiler verebilir.

Ancak gebelik sürecinde siyah leke görülmesi her zaman bu kadar masum olmayabilir. Birçok sebebi bulunan bu lekelenme bebek için oldukça hayati durumlara neden olabilir. Şiddetli kasık ağrısı ve kramplarıyla karakterize siyah adet kanaması şeklinde görülen lekelenme, düşük gibi olumsuz durumlara yol açabilir. Siyah adet kanaması, bebeğin rahme tutunamaması ve kan pıhtısı şeklinde rahimden dışarı gönderilmesi şeklinde de oluşabilir. Nadiren görülebilen bu durum gebeliğin ilk aylarında hatta ilk haftalarında görülebilir. Birey en kısa sürede doktoruna veya en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

Adet döneminde gecikme olmasından sonra öğrenilen hamilelik sürecinde de siyah adet kanı görülebilir. Adet kanı dışarı atılamadığı için içeride oksitlenir ve uzun süreli oksijene maruz kalma sebebiyle renk siyaha doğru evrilir. Adet döneminde gecikme yaşanmasından dolayı gelişen bir durum olan gebelikte siyah adet kanı görülmesi, oldukça normal bir durumdur. Kişinin endişe etmesi gereken hiçbir durum yoktur. Yine de bu durumun kontrolünü sağlamak adına uzman bir kişiye başvurularak detaylı bilgi alınabilir.

Hamilelik öncesi veya hamilelik sürecinde kullanılan ilaçlar da siyah adet kanaması şeklinde leke oluşturabilir. İlaçlar vücutta yan etki oluşturabilir, vücut sıvılarının şeklini ve rengini değiştirebilir. Artan vajinal akıntı ile kişiye kendini gösteren siyah kan tamamen ilaçlar sebebiyle de oluşabilir. Hamileliği engellemek adına kullanılan doğum kontrol haplarının vajinal akıntıyı değiştirebilme potansiyeli vardır. Bu nedenle kişi bu durumla ilk kez karşılaştığından korku duyabilir. Oldukça normal bir durum olan bu problem bir profesyonele de danışılabilir.

Stres, depresyon ve psikolojik rahatsızlıkların etkisiyle de meydana gelen kanamalar kişiyi endişeye düşürebilir. Bir uzmana danışıldıktan sonra ortada ciddi bir sebep olmaması halinde kişinin korkması gereken hiçbir durum yoktur. Hamilelik sürecinden önce veya hamilelikte kullanılan sigara, alkol, zararlı madde kullanımı da kanama riski oluşturabilir. Bu gibi vücuda zararlı, kanda oldukça olumsuz etkiler yaratan maddelerin kullanımı vajinal akıntının da seyrini ve rengini değiştirmektedir. Kafeinli, asitli içeceklerin kullanımı sebebiyle de siyah adet kanaması meydana gelebilir.

Adet döneminde yaşanan cinsel ilişki, vajinaya zorlanan tampon kullanımı, rahim ağzı kanseri, kadın hastalıkları ve bulaşıcı enfeksiyonlar da siyah adet kanamasına sebebiyet verebilir. Özellikle bilinmeyen vajinal enfeksiyonlar hamilelik sürecinde oldukça ciddi problemler yaratabilmektedir. Bu nedenle düzenli olarak profesyonel ve rutin kontrollere gidilmeli, bilgi alınmalıdır.

Gebelikte Siyah Adet Kanaması Durumunda Yapılması Gerekenler

Kısaca gebelikte karşılaşılan siyah adet kanamasının sebeplerini bir araya toplayalım:

 • İmplantasyon kanaması
 • Gebelik öncesi adet döneminin gecikmesi
 • Düşük yapma olasılığı
 • Vajinal enfeksiyonlar
 • Kullanılan ilaçların yan etkileri
 • Hormonal değişiklikler
 • Yumurtalıklarda veyahut rahimde kist bulunması
 • Stres ve sıkıntı, depresyon durumu

Gebelikte Siyah Adet Kanaması Durumunda Yapılması Gerekenler

 • Kişi gebelik süreci devam ederken, siyah renkli ve çamurumsu yapıda adet kanaması ile karşılaşırsa derhal uzman bir kişiden destek almalıdır. Sağlık kuruluşuna başvurarak profesyonel destek alabilir ve detaylı bir şekilde kanama sebebini öğrenebilir.
 • Kişi hamilelik sürecinde bol su tüketmeli, vücudun daha fazla oksijen almasını sağlamalıdır. Gebelik sürecinde belirli gün ve saatlerde yürüyüş yapmalı, vücut fonksiyonlarını normal düzeyde tutmaya özen göstermelidir.
 • Kişi bu durumla karşılaştığında sakinliğini korumalı, daha fazla stres yaptığında kendisini daha problemli bir sürece itebileceğini unutmamalıdır.
 • Kişiye, başvurduğu sağlık kuruluşunda siyah adet kanamasının altında yatan sebebe bağlı olarak tedavi uygulanır. Bu tedaviye düzenli uyulması gerekir.
 • Kişi kullandığı ilaçlar hakkında detaylı bilgi sahibi olmalı, danıştığı uzman kişiden onay aldığı ilaçları kullanmalıdır.
 • Kişi dengeli ve düzenli beslenmelidir. Bol protein ve vitamin ağırlıklı gıdalar tercih etmelidir. Lif kaynağı yüksek, karbonhidrat oranı az gıdalar tüketmeli ve bolca su içmelidir. Asitli, kafeinli içecekler siyah adet kanaması riskini arttırmaktadır bu nedenle kafeinli ürünlerden uzak içecekler seçmelidir.
 • Kişi rutin kontrollerini aksatmamalı, hamilelikte ve hamilelik sonrası süreçte de gerekli muayenelerini yaptırmalıdır. Bu sayede kadın hastalıklarından kolayca korunabilir, eğer bir rahatsızlık başlangıcı varsa erken teşhis konulabilir.
 • Siyah adet kanaması her zaman hamilelikle ilgili olmayabilir, hamilelikten önce de bulunan rahatsızlıklar hamilelik ile birlikte tetiklenmiş olabilir. Bu nedenle kişi rahatsızlıkları hakkında erken bilgi sahibi olmalı, hamilelik planlamasını buna göre yapmalıdır.

İlginizi çekebilir: Hamilelik Nedir ve Nasıl Oluşur? Hamilelik Sürecinde Karşılaşılan Sorunlar

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN