Sağlık

Ginkgo Biloba Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerelerde Bulunur?

Ginkgo Biloba Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerelerde Bulunur?

Başlıklar

5000 yıldır alternatif Çin tıbbında kullanılmakta olan ginkgo biloba, artık Avrupa ve ABD başta olmak üzere birçok ülkede kullanılan besin takviyesi içinde yer almaktır. Bitinin yapraklarının faydaları beyne olumlu olan etkiler ile sınırlı kalmamaktadır, damar tıkanıklığının önlenmesi, kan dolaşımının düzenlenmesi gibi birçok sağlık sorununun tedavinde kullanılmaya başlanmıştır.

Ginkgo Biloba'nın Faydaları Nelerdir?

Her insanın hastalık derecesi ve sağlık durumu farklı olduğundan dolayı ginkgo biloba besin destekleri, kapsülleri ve ekstresi kullanılmaya başlanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Kaygı

2006 yılından yapılan bir araştırmaya göre ginkgo biloba ekstresi kişilerin gündelik yaşamındaki var olan kaygıları düzenlediği ve hafiflettiği ortaya çıkmıştır. Ginkgo biloba ekstresinin piyasada bulunan diğer ilaçlara göre kaygı üstündeki avantajı bağımlılık riskinin bulunmaması ve daha az etkisinin olmasıdır.

Alzheimer ve Bunama

Ginkgo biloba yaş ile beraber zayıflamış olan hafızaya ve zayıf olan hafızaya katkı sağlar. Günümüzde birçok ülkede hafızayı güçlendirmek adına ginkgo biloba bitkisi kullanılmaktadır. Bu bitki Alzheimer hastalığının gelişmesini yavaşlatmakta ve damarların genişlemesini sağlayarak kan dolaşımının artmasına olanak sağlamaktadır. Uzmanlar bitkinin beyinde bulunan kan dolaşımını arttırdığını, Alzheimer sebebi ile zarar görmemiş olan hücrelere yüksek düzeyde oksijen taşıdığını ve hücrelerin hastalıklara karşı olan direncini arttırdığını ifade etmiştir. Düzenli şekilde ginkgo biloba kullanımı Alzheimer hastası olan kişilerde düşünme yeteneğini geliştiği, Alzheimer sebebiyle görülebilecek olan depresyonları önlediği, hasta olan kişilerin aktiviteler esnasında daha az zorlanmasına yardımcı olduğunu gözlemlenmiştir.

Sonuç itibari ile beyinsel fonksiyonları açısından sıkıntısı olan kişilerde düşünce anlamda hızın arttığı ve hafızada güçlendirme yaptığı ortaya çıkmıştır.

Zihinsel Fonksiyonlar

Ginkgo biloba’nın hafızayı güçlendirme, zihinsel kapasiteyi artırma üstündeki etkisi ile alakalı olan araştırmalarda bitkinin zihinsel açıdan var olan fonksiyonları olumlu şekilde etkilediğini ortaya çıkarmıştır. Yapılan bu araştırmaların ortak olan noktası ginkgo biloba’nın düşünme ve hafıza üstünde olumlu olan etkilerinin, orta yaşta olan ve zihinsel fonksiyon bozukluğu olmayan kişilerde daha yoğun olduğu yönündedir. Yapılmış olan diğer araştırmalara göre ginkgo biloba ile panax ginseng beraber alındığında çok etkili sonuçlar alındığı da gözlemlenmiştir.

Bu bitki serebal yetmezlik olarak adlandırılan ve beyine doğru kan akışının az olması olarak tanımlanan soruna sebep olan baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, depresyon tarzı belirtilerin hafiflemesinde önerilmekte olan bitkisel destekler arasında yer almaktadır.

Glokom

Göz içinde yer alan sıvının tam anlamı ile boşalmamasından kaynaklı olarak göz tansiyonu tedavisi yapılmadığında görme kaybı yaşanabilecek olan ciddi düzeydeki rahatsızlıklar içinde yer alır ve ülkemiz birçok kişi göz tansiyonu şikâyetçisidir. Genelde ilaç ile kontrol altında tutulabilen glokom da bazen cerrahi müdahale ve lazer tedavisi uygulanabilir. Ginkgo biloba’da bulunan antioksidan özelliğinin göz sağlığı üstünde olan etkileri konusunda son dönemler yapılmış olan araştırmalarda, gözde bulunan tansiyon sıkıntısının ilerlemesinin durdurulması ve tedavisi amaçlı bu bitkinin kullanılabileceği yönünde olumlu ve umut verici olan sonuçlar ortaya çıkartmıştır. Yapılmış olan bu araştırmalar ayrıca bitkinin oküler bölgede bulunan kan akışını arttırmasından dolayı göz sağlığı ile alakalı katkı sağladığını ortaya koymaktadır. Ayriyeten ginkgo biloba ekstresinin şekerden kaynaklı olan, retinası zarar gören kişilerde renk konusundaki hassasiyeti geliştirdiği yönünde araştırmalarda yapılmaktadır.

Şizofreni

Ginkgo biloba şizofrenin tedavisin kullanılmakta olan ve sinir sisteminde etkili olan ilaçlar ile birlikte kullanıldığında ilaçların etkisini arttırmakta, şizofreni olan kişilerin yaşamını olumsuz yönde etkilemekte olan belirtileri de hafifletmektedir. Şizofreni hastalarında kullanılacak olan dozajın kesinlikle bir uzaman tarafından belirlenmesi gerekir.

Ginkgo Biloba

Ginkgo Biloba’nın Faydasını Görebileceğiniz Hastalıklar

 • Cinsel İşlev Bozukluklarında
 • L-arginin, multivitaminler, vitaminler ile beraber kullanılacak olan ginkgo biloba’nın bayanlarda cinsel anlamdaki işlev bozukluklarına iyi geldiği yönünde belli başlı çalışmalar bulunuyor.
 • Yaşlanmaya Bağlı Olan Makula Dejenerasyonu
 • Ginkgo yaprağı yaşa bağlı olan görme kaybı yaşayan kişi ya da kişilerde görüşü geliştirdiği ve belirtileri azalttığı yönünde az da olsa bilimsel kanıtlar bulunmaktadır.
 • Migren
 • Düzenli şekilde kullanılan ginkgo biloba kullanımları migren ataklarının sayısını azaltmaktadır. Bu anlamda yapılmış olan araştırma sonuçları bulunuyor.
 • Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliği
 • Ginkgo biloba’nın özütü çocuklarda oluşabilecek olan aktivite bozukluğu ve dikkat eksikliği belirtilerini hafifletebiliyor.
 • Kolon Kanseri
 • Özel olarak hazırlanan ve ginkgo yaprağı ekstresi içinde yer alan EGb 761 kanser ilaçları ile beraber kullanıldığında kolon kanseri tedavisine yardımcı olabiliyor.
 • Lif Dokusunda Oluşan İltihap
 • Coenzyme Q-10 kapsüllerinin ginkgo biloba ile birlikte kullanılması sonucunda lif dokusunda bulunan intihapta genel olarak iyileşme ve var olan ağrılarda hafifleme gözlemlenmiştir.
 • Pankreas Kanseri
 • Pankreas kanserine yakalanmış olan kişilerde ginkgo biloba ile birlikte kanser ilaçlarının kullanılması kanserli hücrelerin ilerleyişini yavaşlatabiliyor.
 • Yumurtalık Kanseri
 • Düzenli şekilde ginkgo biloba kullanımı yapan kadınlarda yumurtalık kanserinin daha az düzeyde oluştuğu yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır.
 • Diğer Hastalıklar
 • İşitme kaybı, damar sertleşmesi, yüksel kolesterol, hemoroid, radyasyona maruz kalma, damar bozuklukları, vitiligo, felç sonrası yapılacak tedavi, adet öncesi sendromlarında bu bitki oldukça etkilidir.

Ginkgo Biloba’nın Yan Etkileri

Ticari amaçlı hazırlanmış olan ginkgo biloba kapsülleri ve ekstreleri genel anlamda güvenli şekilde kabul görür ama ilaçlarda olduğu gibi bitkisel olan besin takviyelerinin de belli başlı yan etkileri olduğu kesinlikle unutulmamalıdır. Ginkgo biloba; ciltte alerjik reaksiyonlar, çarpıntı, baş dönmesi, bağ ağrısı, kabızlık gibi yan etkiler gösterebilir. Düzenli şekilde aspirin ve kan inceltici ilaç kullanımı yapan kişiler bu bitkiyi kullanmadan önce mutlaka doktorunu danışmalıdır.

Kanamalı ülseri ya da benzer hastalıkları bulunan kişiler ginkgo bitkinin kanamayı arttıran özelliğinden kaynaklı olarak besin takviyesi kesinlikle kullanmamalıdır. Aynı sebepten kaynaklı olarak ameliyat olacak olan kişiler ve diş tedavisi ile alakalı sorunları olan kişilerin en az 4 gün öncesinde bu bitkiyi kullanmayı bırakması gerekir. Emziren kadınların, epilepsi hastalarının ve hamilelerin ginkgo biloba kullanması sakıncalıdır. Diyabeti olan kişilerin ginkgo biloba kullanımına başlamadan önce doktorlarına danışması ve oluşabilecek olan yan etkileri konusunda detaylı bilgi alması gerekir.

Ginkgo Biloba İle Beraber Kullanılmaması Gereken İlaçlar

 • Yüksek Tansiyon İçin Kullanılan İlaçlar
 • Ginkgo bitkisi tansiyon konusunda düşme sağladığı için yüksek tansiyon ilaçları ile kullanıldığı zaman kan basıncının istenilmeyen seviyeye düşmesine sebep olur.
 • Karaciğer İçin Kullanılan İlaçlar
 • Karaciğerde parçalanmakta olan ilaçlar bu bitki ile beraber alındığında olumsuz olan sonuçlar ortaya çıkartabilir. Düzenli şekilde ilaç kullanımı yapılıyorsa ve ilaçların karaciğerde parçalanıp parçalanmadığı ile alakalı olarak bilginiz bulunmuyorsa kesinlikle doktora başvurabilirsiniz.
 • Antidepresanlar
 • Gingko bitkisi antidepresanlar ile beraber kullanıldığı zaman ilaçların vücut içinde yaratmış olduğu olumsuz etkileri artırabilmektedir.
 • Nöbet Önleyici İlaçlar

Özellikle epilepsi konusunda kullanılmakta olan ve nöbet önlemeye yarayan ilaçlar ginkgo bitkisi ile birlikte kullanılmamalıdır.

Dikkat Edilmesi Gereken noktalar

Ginkgo ağacında yer alan meyveler, meyvelerin iç kısmında bulunan tohumlar ve çekirdekler zehirlemelere yol açabilir. Bundan kaynaklı olarak ginkgo ağacının tohumları meyvesi kurutulmuş, çiğ ve taze olarak hiçbir zaman ve hiçbir koşulda kesinlikle tüketilmemeli ve dikkatli olunmalıdır.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN