Sağlık

Erkeklerde Kasık Ağrısı Nedenleri, Kasık Ağrısı Tipleri ve Tedavi Yöntemleri

Erkeklerde Kasık Ağrısı Nedenleri, Kasık Ağrısı Tipleri ve Tedavi Yöntemleri

Erkeklerde görülen kasık ağrıları, genellikle bir kasık fıtığının ilk belirtisi olabilir. Kasık fıtığı olan hastalar, karın içine ittirilmiş bir şişlik ve kasığın dışında oluşan bir şişkinlik şeklinde bu hastalığı tanımlamaktadırlar. Buna rağmen, bazı fıtık tipleri dışarıdan fark edilemez ve gizli kalan bir nokta fıtığı halinde ortaya çıkabilir. Kasık ağrılarının diğer bir nedeni, karın içerisinde veya karın duvarının dışında meydana gelen herhangi bir sorunun teşkil etmesidir.

İdrar yollarında tıkanan taşlar, böbrek taşları, apandisit, idrar yolu enfeksiyonu, ince ve kalın bağırsağın birleştiği bölgede ince bağırsakta oluşan iltihaplar, aynı bölgede bulunan lenf bezlerinin şişmesi, yaşlı bireylerde görülen kalça kireçlenmeleri ve gizli kalmış kalça kırığı, özellikle dansçı ve sporcularda sürekli sıçrayan kalça, çıtırdayan kalça sendromları, avesküler nekroz, obturator nöropati, bursit, testis toplardamarlarında oluşan varis (varikosel), tümörler, osteitis pubis ya da bu bölgede meydana gelecek bir yapışıklık, erkeklerin kasık bölgesinde veya sağ alt bölgelerinde ağrıya neden olabilen unsurlardır. Sol alt tarafta (kadranda) oluşan ağrılar ise; genellikle kalın bağırsak sorunlarından, idrar torbasında oluşan problemlerden ya da idrar yolları sorunlarından kaynaklanabilir.

Kasık Ağrısı

Kasık Ağrısı Nedenleri

Bağ, kas ve tendon zorlanmaları bilhassa koşu, yüzme, futbol vb. sporlarla uğraşan bireylerde sıklıkla görülür. Spor yaparken yaşanacak herhangi bir sakatlığın ardından, kasık bölgesinde oluşabilecek ağrıların ortaya çıkması haftalar sürebilir. Sakatlanan veya zorlanan yerin aynı tempoda kullanılması ile ağrı daha da şiddetlenir. Kemiklerde meydana gelen sakatlıklar, fıtık ve kırık gibi durumlar da kasık ağrılarına neden olabilir. Testis ağrısı ve kasık ağrıları ayrı şeyler olmasına karşın, bazı zamanlarda testislerle ilgili olan bir sorun, ağrının kasıklara kadar ulaşmasına sebep olabilir. Kasık ağrısını doğrudan etkileyen durumlar olabileceği gibi dolaylı yoldan etkileyen ve tetikleyen durumlarda vardır. Kasık ağrısına neden olan en önemli faktörler şunlardır;

 • Doku ve hücrenin ölmesi
 • Avulsion kırığı
 • Prostat iltihaplanması
 • Epididimit (testis iltihaplanması)
 • Kabakulak hastalığı
 • Su fıtığı (hidrosel)
 • Siyatik
 • Orşit
 • Kireçlenme
 • Lenf nodu şişkinliği
 • Kan akışının yetersizliği
 • Bağ dokusunun kemikten ayrılması
 • Kas gerilmesi ve kasık fıtığı
 • Testislerin, karın ile testis torbası arasında hareket etmesi (retraktil testis)
 • Osteoartrit adı verilen kemik kireçlenmesi
 • Sinirlerin sıkışması
 • Erbezi torbasında oluşan kitle
 • Testisler içinde biriken sıvı (sperm birikmesi)
 • Gerilme kırığı, incinme ve burkulmalar
 • Testis kanseri, lenf nodüllerinde meydana gelen şişlikler
 • Testisin bükülmesi (testis torsiyonu)
 • Testis torbalarında bulunan damarların genişlemesi (varikosel).

Kasık ağrısı, vücutta baldırlar ve mide arasında, karnın bittiği ve bacakların başladığı yerde ortaya çıkar. Kasık bölgesinde bulunan ve birlikte çalışan 5 kas, bacakların hareket etmesini sağlamaktadır. Fiziksel bir aktivite veya spor yaralanmaları, kasık ağrılarının meydana gelmesindeki en önemli sebeplerdir. Bu bölgelerde bulunan kasların zorlanması ya da gerilmesi, kasık ağrılarına neden olan baş unsurlardır. Herhangi bir sportif aktivite söz konusu olmadığı halde, herhangi bir yaralanma olmadan da kasık ağrıları oluşabilir. Böyle bir durumda, kasık ağrısına neden olan başka bir rahatsızlığın olabileceğini düşünmek gerekir. Özellikle kasık fıtığı gibi bir durum söz konusu ise, karın içinde, karın duvarının dışında, idrar yollarında taş ya da iltihap gibi etkenler kasık ağrısına neden olacaktır. Kasıkta oluşan fıtık, gözle görülmeyen, nokta fıtığı şeklinde olabilir. İleri evrelerde ise çok güçlü ve dayanılmaz ağrılar ortaya çıkar. Ayrıca; sağ kolonda bulunan rahatsızlıklar ve apandisit de erkeklerde kasık ağrısına neden olur.

Kasık ağrısı, diğer bazı hastalıkların da habercisidir. Erkeklerde oluşan kasık ağrısı, sağ ve sol olmak üzere, tek ya da iki taraflı ağrılar şeklinde yaşanabilir. Sağ karnın alt bölgesinde bir ağrı mevcutsa, büyük bir ihtimalle pankreas bölgesinde sıkıntı vardır. Ağrılar her iki bölgede de oluyorsa, bu durumda idrar yolları enfeksiyonu mevcuttur.

Erkeklerde Kasık Ağrısı Türleri ve Teşhisi

Ağrılar devamlı olarak sürebileceği gibi, aralıklı olarak başlayan ya da aktivite sırasında ortaya çıkan ağrılar şeklinde de olabilir. Bu durumu ayırt edebilmek için hastanın yaşını da göz önünde bulundurmak gerekir. Çocukluk döneminde meydana gelen kasık ağrılarında, ilk olarak fıtık olabileceği düşünülmeli ve daha sonra da diğer rahatsızlıkların araştırılması yapılmalıdır. Genç erkeklerde yaşanan kasık ağrılarında ise, öncelikle düşünülmesi gereken şey, o bölgede nokta fıtığının veya sporcu fıtığının olabileceğidir. Sporcu fıtığı, ağırlık sporlarıyla uğraşan kişilerde ya da basketbolcularda sıklıkla ortaya çıkan bir durumdur ve kasık ağrısına sebep olur. Bunun dışında, fıtık haricindeki nedenlerden (ilgili bölgedeki kemik yapısından) kasık ağrıları ortaya çıkabilir.

Kasık Ağrısı Neden Olur

Özellikle pubis kemiğinde bulunan travmalara bağlı olarak, kas ve ağrıların kemiğe yapıştığı yerlerdeki ufak kopmalar, kronik ağrılar şeklinde olabilir. Eklem yerlerinde de aşırı gerilmelere bağlı olarak, eklemin herhangi bir bağının zedelenmesi ya da ödem yapması gibi durumlarda kasık ağrıları yaşanabilir. Erkeklerde yaşanan kasık ağrıları, multidisipliner adı verilen birkaç uzmanlığı ilgilendiren bir rahatsızlık grubudur. Tanıyı koyabilmek için, ortopedi muayenesinde hastanın kas ve kemik yapısı, radyolojik görüntüleme testlerinde ultrasonografi, genel cerrahi incelemelerinde nokta ve kasık fıtığı, manyetik rezonans görüntüleme ve röntgen grafi gibi yöntemlerle ortaya çıkan sorunlar incelenir ve sonuca varılır. Bunların dışında iltihaplanma ve böbrek taşı kontrolü için idrar tetkikleri de yapılır.

Kasık Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Erkeklerde kasık ağrısının sebebi bir fıtık (kasık fıtığı) olarak teşhis edildiyse, kesinlikle cerrahi operasyon gerekmektedir. Fıtık bölgesinde bulunan boşluğun ya da fıtık halkasının acilen ameliyatla kapatılması gerekir. Tedavi teknikleri, hastaların yaş durumuna göre değişiklik gösterebilir. Genç bireylerde uygulanan tedavi yöntemi, genel olarak hastaların kendi dokularıyla yapılır. Yaşlı hastalarda ise daha çok sentetik bir malzeme kullanılır. Kasık ağrısı tanısı konulmuş ve bir kasık fıtığı söz konusu olmuşsa, bu durumda yine cerrahi müdahale gerekir.

Cerrahi müdahale ile ilgili bölgede oluşan bozulmalar, gençlerde hastanın kendi dokusuyla, yaşlılarda ise sorun olan bölgedeki boşluğun yama ile tamir edilmesi şeklinde gerçekleştirilir. Fıtık haricindeki kasık ağrılarında, hastalığın nedenine yönelik olarak tedavi uygulanır. Ağrının sebebi bir taş ise, ilgili taşın kırılması, endoskopik olarak alınması ya da düşürülmesi gerekir. İdrar yolları enfeksiyonu ise, uygun bir antibiyotik tedavi uygulanır.

Lenf bezlerinin büyümesi de kasık ağrılarına neden olabilir. Bu tür rahatsızlıklar genellikle antibiyotik tedavi uygulanarak iyileştirilebilir. Eğer tedavi olumlu yanıt vermiyorsa, cerrahi operasyon yapılır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi, kasık ağrılarında da bir doktora danışılması önemlidir. Kasık bölgesinde kimi zaman lenf bezlerinin şişmesi, lenf bezi tümörleri ya da iltihaplanma gibi nedenlerden dolayı ağrılar yaşanabilir. Bu durumda antibiyotik tedavi uygulamalarının dışında diğer tedavi yöntemleri de gerçekleştirilebilir. Lenf bezi tümörlerinin büyümesi ya da gelişmesi tedaviye rağmen düzelmiyorsa, biyopsi alınmalı ve gerekirse operasyon yapılmalıdır. Kasık ağrısına sebep olan diğer hastalıkların tedavileri, hastalığa uygun tedavi işlemleri ile gerçekleştirilir.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN