Kadın

En Popüler ve En Güzel İğne Oyası Modelleri

En Popüler ve En Güzel İğne Oyası Modelleri

Özellikle tülbent kenarlarında gördüğümüz oya modellerinin yapımında, birçok değişik malzeme ve ip çeşidi kullanılmaktadır. Yemeni, tülbent, namaz başörtüleri veya çemberlerde bulunan iğne oyaları, çeyizlerin vazgeçilmezidir. Rengârenk ve birbirinden güzel olan bu oyalar, işçiliğinden dolayı oldukça kıymetli oluyor. Bunun dışında, iğne oyası motifleri farklı amaçlar için örülerek de kullanılabiliyor.

Evlilik çağına gelen kızlar çeyizlik iğne oyası modellerinin en güzel olanlarını seçmek için adeta birbirleriyle yarışırlar. Bu oya modellerinin içerisinden seçtikleri model ise, onların geleneklere olan düşkünlüğünün bir göstergesidir aslında. Evlenecek genç kızlar, çeyiz hazırlamaya başladıklarında iğne oyalarını da tercih ederler. Çünkü bunların kültürümüzdeki yeri bir başkadır. Damadın yakınlarına hazırlanan bohça içerisinde, iğne oyası modellerinin de olduğunu çok kez görmüşsünüzdür.

İğne oyası, sabır ve emek isteyen zahmetli bir uğraştır. Her genç kızda bu sabır ve beceri olmadığından, çeyizinde olmasını istediği iğne oyalarını bilen birisine yaptırır ya da satın alma yolunu seçerler. Dilerseniz şimdi, en çok tercih edilen iğne oyası modellerine hep birlikte göz atalım;

Tığ İşi Boncuk ve Pul Oya Modelleri

Tığ İşi Boncuklu Oya Modelleri

Boncuk ve pullar kullanılarak yapılan bu iğne oyası modelleri arasında, özellikle tığ işi oya örneklerine her yerde rastlamak mümkündür. Annelerin tülbent ya da başörtülerini süsleyen bu modeller, farklı renklerde pullar kullanılarak yapılabilmektedir. Gerek boncuk oya modeli yaparken ve gerekse pul oya modeli yaparken, geçirdiğiniz pul ve boncuk sayıları oldukça önemlidir. Yazmanın yarısına geldiğinizde pul ya da boncuk biterse, yeniden ipe pul dizmek için ipi koparmak zorunda kalacaksınız. Bu durum da, yazmanın güzel bir görünümde olmasını engelleyecektir.

Pullu tülbent oya modelleri de, diğer modellerin yapımında olduğu gibi dikkat istemektedir. Pul seçimi yapılırken, yazmaya uygun büyüklüğe ve renge sahip pulların seçilmesine dikkat edilmelidir. Tülbent kenarı için en çok tercih edilen modeller arasında olan pullu oya örnekleri, çok farklı motif seçeneklerine de sahiptir. Özellikle çiçek şekli gibi değişik şekiller uygulanırken, tığ işi pul oyaları sıklıkla kullanılan modeller arasında yer almaktadır. Pul oyalarının tülbent oyaları arasında en çok tercih edilen oya olmasının nedeni, bunların çok değişik şekillerde kullanılabilmesi ile yazmaları daha renkli ve şık hale getirmesidir.

Yazma Kenarı Oya Modelleri

Yazma Kenarı Oya Modelleri

Modası asla geçmeyen yazma kenarı oya modelleri, bayanlar tarafından harika örnekleri çıkarılan modellerdir. Birbirinden farklı oya modelleri ile yazma kenarları, adeta bir sanat eserine dönüşebiliyor. Firketeyle, zincirle ya da tığ işiyle yapmak gibi birçok yolu bulunmaktadır. Hangisi kolay geliyorsa onu kullanarak yapmanız mümkün.

Havlu Kenarı İğne Oyası Modelleri

Havlu Kenarı İğne Oyası Modelleri

İğne oyası havlu kenarları modellerinin hepsi birbirinden güzel görünümlüdür. Mutfakların veya banyoların vazgeçilmez eşyası olan havlular, temiz ve yumuşak olmalarının yanında güzel de olmalıdır. Değişik kenar motifleriyle süslenen havlularda en fazla tercih edilen model, iğne oyası havlu kenarıdır. Geleneksel elişi sanatı olan iğne oyası havlulara incelik ve zarafet katmak için bu modeller seçilebilir. Özellikle çeyiz için alınan havlularda bu danteller çok sık kullanılmaktadır.

Çok ince çalışma gerektiren iğne oyalarının yapımı zor gibi düşünülse de, doğru olarak öğrenildiğinde kolayca yapılabilir. Hangi malzemeler kullanılacağı, nasıl yapılacağı veya ne şekilde havluya tutturulacağı hususlarında bilgi sahibi olunması gerekir. Nesiller boyunca en fazla kullanılan dantel türü, iğne oyalarıdır. İpek iplikle işlenirler ve çok zarif olurlar. İğne oyası havlu kenarı örnekleriyle mutfak ya da banyolarınıza çok şık havlular yapabilirsiniz. Kızlarınızın çeyizi için de harika bir seçim olacaklardır.

Püsküllü İğne Oyası Modelleri

Püsküllü İğne Oyası Modelleri

En çok tercih edilen ve popüler iğne oyası modellerine, püsküllü iğne oyalarıyla devam ediyoruz. Basit tekniklerle bu modellerin yapılması mümkündür. Havlu veya yazma kenarlarını süslemek amacıyla püsküllü oyalar tercih edilebilir. Tıpkı diğer örneklerde olduğu gibi bu modellerde de kendinizi geliştirmeniz gerekir. Endişe etmenize ya da korkmanıza gerek yok. Bir kere başladıktan sonra devamı gelecek ve zamanla bu işin uzmanı olacaksınız. Püsküllü iğne oyası yapabilmeniz için öncelikle çatal şeklinde ifade edilen bir tel ile iğne oyası ipliğine ihtiyacınız olacaktır. Daha sonra bu modelin nasıl yapıldığıyla ilgili bir kaynak bularak, ilk denemenizi yapabilirsiniz.

İğne Oyası Lale Modelleri

İğne Oyası Lale Modelleri

Popüler iğne oyalarından biri de lale modelidir. Kenar süslemelerini bu modellerle yaparak da çok şık ve zarif görüntüler ortaya çıkarmanız mümkün. İğne oyasıyla çok değişik oyalar yapılabilir. Bayanlar elişi becerilerine hayal güçlerini de kattıkları zaman çok güzel oyalar meydana getirebiliyorlar. Bu konumuzda sadece birkaç oya modelinden bahsettik. Bunların dışında yüzlerce harika model yapılabilir.

Yazmalar ve kenarlarına yapılan oya modellerinin tarihe karışmasına lütfen izin vermeyin ve kültürümüz olan oya modellerini mutlaka çeyizlerinizde kullanın. Günümüzde çeyiz kullanımı her ne kadar daralmaya başladıysa da, bu kültürü de yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak bizim elimizde.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN