Sağlık

Apandisit Nedir, Belirtileri Nelerdir, Ameliyat Sonrasında Yapılacaklar

Apandisit Nedir, Belirtileri Nelerdir, Ameliyat Sonrasında Yapılacaklar

Apandis, karının sağ altta bulunan kadranında, kalın bağırsağın başlangıç olduğu kısımda, kör bağırsağın uç kısmında parmak şeklinde bulunan bir organdır. Apandis uzunluğu 6 ila cm aralığında olur. Bağışıklık sistemine katkı sağlayan bazı maddeler salgılar, apandisin vücuttan alınmasında herhangi bir sakınca yoktur ve alınması sağlık sorunu oluşturmaz

Apandisit Kimlerde Görülmektedir ve Görülme Sıklığı Nedir?

Apandis ile alakalı yapılmış olan araştırmalar neticesinde batı ülkelerinde yaşayan kişilerin yaklaşık olarak % 10 kısmının apandise yakalandığı ortaya çıkmıştır. 2 yaşından daha küçük olan çocuklarda görülmesi oldukça nadirdir ama her yaşta oluşabilir. Erkekler kadınlara göre apandise yakalanma açısından daha yatkındırlar, çocukluk döneminde ise her iki cinste de görülme oranı aynıdır.

Apandisit Belirtileri Nelerdir?

Karın Ağrısı

Apandis olan kişide ilk olarak ortaya çıkan belirti karın ağrısıdır, bu ağrı insanların göbek deliklerinin çevresinde oluşur. Apandis ağrısı ilk hafif şekilde başlar ve birkaç saat içinde oldukça ciddi düzeyde artış gösterir. Geçen saatler içinde oluşan ağrı karnın sağ alt kısmına doğru geçer, bu apandisin şişmesinden kaynaklanmaktır. Karın ağrısı yürüme eyleminde bile şiddetlenebilir, zamanında tedavi olmayan apandisin patlama riski bulunur. Bu tarz karın ağrısında insanlar genelde ağrı kesici almayı tercih eder ama ağrı kesiciler ağrının sadece şiddetini azaltır. Geç kalınmış olan apandis teşhisi oldukça ciddi sağlık sorunlarının yaşanmasına sebebiyet vermektedir.

Ateş

Apandis sorununda enfeksiyon oluşmuşsa insan vücudu bunu belirtmek için ateş ile cevap verir. Vücut ateş ile enfeksiyonu ortadan kaldırmak ve vücuda yayılmasını önlemek ister. Ateş belirtisi karın ağrısı ve şişliğinden sonra meydana gelmektedir. Enfeksiyon iyileşmedikçe sersemleme, terleme, ateşte yükselme gibi eylemler devam eder.

Karın Şişliği

Apandisin enfeksiyon kapması ile karın kısmında şişlik oluşmaya başlar, bu şişlik elle hissedilebilecek olan düzeydedir. Dokunma ile birlikte ağrıya sebep olur.

Kusma ve Bulantı

Apandiste bulunan enfeksiyondan kaynaklı olarak kabızlık, bulantı, kusma ve ishal gibi etkenler meydana gelmektedir. Enfeksiyonun ilerlemesi ile bu sorunlarda da artış gözlenmektedir.

Apandisit Belirtileri

Apandisit İçin Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

 • Karın ağrısı ani şekilde ortaya çıktıysa
 • Karın ağrısı şiddetli ve oldukça keskinse
 • Karın ağrısı ile beraber ateşte mevcutsa
 • İshal başlamış ve zaman içinde ishalde kan oluşmuşsa
 • Karın ağrısı ile beraber bulantı ve kusma varsa
 • Karın ağrısı bir haftadır sürüyorsa
 • İstemsiz şekilde kilo kaybı yaşanmışsa
 • İdrar esnasında yanma mevcutsa

Apandisit Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilecek Olan Hususlar

Apandis tedavisi denilince akla ameliyat gelmelidir, kişilerin durumuna göre tedavi uygulansa da genelde ameliyat yapılmaktadır. Bundan kaynaklı olarak da dikkatli olunması gereken noktalar bulunur.

 • Apandis ameliyatından sonra yorucu ve zorlayıcı olan aktivitelerden uzak durmak gerekir. Yaklaşık olarak iki hafta boyunca dikkat edilmeli ve doktorun bu konuda söylediği her şeye harfiyen uyulmalıdır.
 • İş hayatına, okul yaşamına ve sosyal yaşama dönmek için kesinlikle doktor ile görüşülmesi gerekmektedir. Ameliyat sonrasında bunun için doktor onayı alınmalıdır. Apandis ameliyatı olan çocuklar genelde iki hafta içinde okula döner ama yorucu aktiviteler ile alakalı bir ay beklemesi gerekir.
 • Apandis ameliyatı sonrasında daha fazla uykuya ihtiyaç duyulur, bundan dolayı yorgun hissedilen her an uyunmalıdır.
 • Apandis ameliyatı sonrasında ayaklanmak için acele edilmemelidir, kısa yürüyüşler ile ayaklanılması gerekir. Ameliyat sonrasında vücut kesinlikle zorlanmamalıdır.
 • Doktorun verdiği ağrı kesiciler oluşan ağrıları dindirmiyorsa kesinlikle doktor ile tekrardan görüşülmesi gerekir. Doktorlar bu konuda farklı bir ilaç verme seçeneğini kullanmaktadır.
 • Gülerken, hapşırırken, öksürürken karın kısmının desteklenmesi gerekir. Bu tarz eylemlerde karın bölgesine yumuşak bir yastık koyularak hafif şekilde bastırılabilir.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN