Kadın

Protez Tırnak Nasıl Yapılır, Nasıl Çıkar? Ne Kadar Süre Kullanılmalıdır?

Protez Tırnak Nasıl Yapılır, Nasıl Çıkar? Ne Kadar Süre Kullanılmalıdır?

Başlıklar

Tırnakları geç uzayan veya tırnaklarına şekil veremeyenler tarafından protez tırnak ilgiyle tercih ediliyor. Peki, protez tırnak nasıl yapılır, nasıl çıkar? Ne kadar süre kullanılmalıdır? Son yılların en çok tercih edilen tırnak bakımı yöntemi olan protez tırnak oldukça avantajlı. Bazı tırnaklar hızlı uzarken bazı tırnaklar oldukça geç uzar. Geç uzayan tırnaklara şekil vermek de zordur. Tırnaklar parmak yapısına göre farklı şekiller alır. Daha estetik el ve tırnak görünümü için tırnakların şekli önemlidir. Tırnak şekillendirmede sorun yaşayanlar, tırnaklarını istediği uzunluğa getiremeyenler, tırnakları sık sık kırılanlar protez tırnak tercih edebilir.

Protez tırnak kişinin kendi tırnağının üzerine uygulanan hazır tırnaklardır. İstenilen uzunlukta ve şekilde uygulanabilir. Bu özelliği sayesinde kadınlar tarafından yoğun ilgi görmektedir. Zamanla geliştirilen ve günümüzdeki halini alan protez tırnaklar gerçek tırnağa herhangi bir zarar vermez. Gerçek tırnağın üzerine uygulanan protez tırnaklar doğrudan tırnağa uygulanmaz. Uygulama için takip edilmesi gereken bazı aşamalar vardır. Aynı zamanda kullanılan birkaç malzeme de tırnakları korur. Uygulama için mutlaka bilgi ve birikim sahibi kişiler tercih edilmelidir. Kullanışlı, sağlığa uygun, dayanıklı tırnaklar için tercih edilen ekip her zaman önemlidir.

Protez Tırnak Nasıl Yapılır?

Gerçek tırnak üzerine birkaç koruyucu madde kullanıldıktan sonra protez tırnak uygulanmaktadır. Kadınlar için oldukça kullanışlı olan bu tırnak yapısı doğru kullanıldığında uzun süre rahat kullanım imkanı sunar. Bu uygulamanın yaptırılabilir olması için belirli bir şart yoktur. Her türlü el ve tırnak üzerine kolaylıkla yapılabilir. Uygulamanın yapılması için bazı adımlar takip edilmektedir. Uygulamayı yaptırmak isteyenlerin tırnaklarına öncelikle takma tırnak yerleştirilir. Takma tırnak ile kişinin tırnak yapısı uyumlu olmalıdır. Takma tırnak gerçek tırnağın tüm yüzeyine uygulanmaz. Takma tırnak gerçek tırnağın iç kısmını kaplayacak şekilde uca doğru yerleştirilir. Bu sayede protez tırnak için daha uygun hareket edilir. Gerçek tırnağın üzerine protez tırnak yapıştırılır. Yapıştırma öncesinde gerçek tırnağı korumak adına birkaç madde kullanılır. Ardından tırnak yapıştırılır.

İlk aşamada gerçek tırnakla protez tırnak arasında yükseklik farkı vardır. Bu farkın ortadan kaldırılması, daha doğal ve estetik bir görünüm sağlanması için törpüleme yapılır. Protez tırnağın gerçek tırnak hizasına gelmesi için törpüleme yapılır. İki tırnak da eşit seviyeye getirildikten sonra akrilik kullanılır. Akrilikle birlikte jel de kullanılabilir. En çok akrilik kullanılsa da jel de kullanılabilir. Tırnak yüzeyine akrilik uygulandıktan sonra yüzey pürüzlü bir görünüm alır. Pürüzlü görünümün kaybolması, daha parlak bir görünümün olması için yeniden törpüleme yapılmalıdır. Akrilik sonrasında tırnak yüzeyi yeniden törpülenir. Törpü sonrasında tırnak yüzeyi daha parlak bir görünüme sahip olur. Törpüleme işlemi sonrasında artık tırnak süsleme aşamasına geçilebilir. İstenilen renk ve desenlerle tırnak tasarımı yapılır. Protez tırnak işlemi tamamlandıktan sonra kullanıcılar yaklaşık bir ay kadar tırnağı rahatlıkla kullanılabilir. Fakat bir ay sonra tırnak bakımının yapılması gerekir. Kişinin tırnakları dipten uzar ve protez tırnak kendi formunu kaybetmeye başlar. Bu nedenle tırnakların yenilenmesi ve bakımının yapılması önemlidir.

Protez Tırnak Nasıl Çıkarılabilir?

Protez Tırnak Nasıl Çıkarılabilir?

Protez tırnaklara düzenli olarak bakım yapıldığında tırnaklar uzun süre kullanılabilir. Fakat tırnağı çıkarmak isteyenler yine tecrübeli ekipten destek almalıdır. Herhangi bir bilgi veya malzeme olmadan evde kendi yönteminizle tırnakları çıkarmak güvenilir değildir. Bu gibi durumlarda gerçek tırnaklara zarar verilebilir. Bu nedenle tecrübeli kişiler tarafından tırnakların çıkarılması önemlidir. Protez tırnak uygulaması yapılırken kullanılan malzemelerle benzer bazı malzemeler vardır. Bu malzemeler sayesinde tırnaklar kolaylıkla çıkarılabilir. Takma tırnaklar çıkarıldıktan sonra gerçek tırnak yüzeyinde incelme görülebilir. Bu incelme kalıcı değildir. Bir süre sonra gerçek tırnaklar toparlar ve eski halini alır. Evde takma tırnağını çıkarmak isteyenler için bazı sıvılar üretilmiştir. Fakat herhangi bir tecrübe olmadan yapılan işlemler kalıcı zararlara neden olabilir. Gerçek tırnaklara bir zarar gelmemesi için mutlaka tecrübeli kişiler tarafından takma tırnaklar çıkarılmalıdır.

Protez Tırnak Kullanımı Nasıldır?

İlk defa protez tırnak kullanacak olanlar yeni tırnaklarına alışmak için kısa bir süreye ihtiyaç duyar. Protez tırnaklar genellikle tırnağı geç uzayan veya tırnak şekillendirmede sorun yaşayan kişiler tarafından tercih edilir. Aynı zamanda cansız tırnaklara sahip olan, tırnakları kırılan ve tırnaklarına istediği görünümü veremeyen kişiler de protez tırnak kullanımını tercih etmektedir. Protez tırnaklar istenilen boyutta, şekilde, renk ve desende kullanılabilir. Yeni tırnaklara alışmak zor değildir. Kısa sürede yeni tırnaklara alışılabilir. Tecrübeli kişiler tarafından yapılan tırnaklar daha doğal bir görünüme sahip olacaktır. Tırnaklar kolaylıkla süslenebilir. Tırnak üzerine sürülen oje gerçek tırnak üzerine sürülen ojeye göre daha kalıcıdır. Protez tırnak kullananların dikkat etmesi gereken bazı önemli konular bulunmaktadır. Bunlar;

 • Protez tırnak bakımı aksatılmamalıdır.
 • Protez tırnaklar kimyasallarla temas etmemelidir.
 • Tırnak üzerindeki ojeler aseton içermeyen çıkarıcılarla çıkarılmalıdır.

Protez tırnakları daha sağlıklı ve uzun ömürlü kullanmak için yukarıdaki maddelere dikkat etmek gerekir. Tırnak bakımı aksatılmamalıdır. Tırnak bakımı aksatıldığında hem takma tırnaklar hem de gerçek tırnaklar zarar görebilir. Protez tırnak kullananlar bazı kimyasal maddelerden uzak durmalıdır. Örneğin bulaşık yıkayacaksanız eldiven kullanmalı, tırnağın kimyasalla temas etmesini önlemelisiniz. Protez tırnakların üzerini istediğiniz gibi renklendirebilirsiniz. Sürdüğünüz ojeyi çıkartmak için aseton içermeyen çıkarıcılar kullanmalısınız. Takma tırnaklar sıcak sudan, sabundan ve şampuandan etkilenmez. Bu sayede tırnaklar kişisel temizliğe engel değildir.

Protez Tırnak Kullanımı Nasıldır?

Kimler Protez Tırnak Yaptırabilir?

Protez tırnak kullanıcılarının sayısı her geçen gün artıyor. Kadınlar daha estetik el ve tırnak görünümü için protez tırnakları tercih ediyor. Hemen her kadın tarafından kullanılabilir olan takma tırnaklar özellikle aşağıdaki kişiler tarafından tercih ediliyor.

 • Kırılgan tırnak yapısına sahip olanlar
 • Tırnak uzatmaya vakit ayıramayanlar
 • Müzik ve dikiş gibi işlerle ilgilenenler
 • Tırnak yeme alışkanlığı olanlar
 • Tırnak şekillendirmede sorun yaşayanlar

Bazı tırnaklar geç uzar. Uzun tırnak sevenler geç uzayan tırnaklar nedeniyle tırnaklarına istediği görünümü veremez. Aynı zamanda geç uzayan tırnakları şekillendirmek de zordur. Tırnak şekillendirmede sorun yaşayan, kırılgan tırnak yapısına sahip olan kişiler bu uygulamayı güvenle tercih edebilir. Tırnaklar belirli bir şekle getirildikten sonra uzamaya devam eder. Tırnaklar uzadıkça tırnak şekli de değişmeye devam eder. Düzenli olarak tırnak bakımının yapılması gerekir. Tırnak uzatmaya vakit ayıramayanlar da takma tırnakları tercih etmektedir. Bazı müzik aletlerini kullanmak için tırnakların belirli bir uzunlukta olması gerekir. Aynı şekilde dikiş işleriyle ilgilenenler için de tırnak uzunluğu önemlidir. Müzik ve dikiş alanında çalışan kişiler takma tırnağı tercih edebilir. Tırnak yeme alışkanlığı olanlar tırnakların uzamasını önlediği gibi tırnaklarda şekil bozukluğuna da neden olmaktadır. Bu kişiler de takma tırnak sayesinde hem tırnak yeme alışkanlığını bırakabilir hem de daha estetik tırnaklara sahip olabilir.

Kimler Protez Tırnak Yaptıramaz?

Kimler Protez Tırnak Yaptıramaz?

Protez tırnaklar kolaylıkla uygulanmaktadır. Her el ve tırnak tipi için kullanılabilir olan takma tırnak uygulaması bazı durumlarda uygulanamaz. Eğer kişinin ellerinde veya tırnaklarında mantar gibi bulaşıcı hastalık varsa bu durumda takma tırnak uygulaması yapılamaz. Öncelikle kişinin tedavi olması ve bu hastalıktan tamamen uzaklaşmış olması gerekir. Daha sonra tırnak uygulaması yapılabilir.

Protez Tırnak Kullanım Süresi

Protez tırnaklar uzun süre kullanılabilir. Bunun için tırnak yenileme ve bakım işleminin düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Tırnak kullanım süresi kişiye göre değişebilir. Kişinin gerçek tırnaklarının uzama süresine bağlı olarak ortalama 3-4 hafta sürer.

Protez Tırnak Çeşitleri Neler?

Protez tırnak uygulamasında kullanılan farklı yöntemler vardır. Bunlar;

 • Jel tırnak
 • Akrilik tırnak 
 • Dipping tırnak

Tırnak uygulamasında kullanılan jel tırnak için gerçek tırnak üzerine jel formda bir sıvı uygulanır. Jel tırnak en çok tercih edilen ve dayanıklı kabul edilen yöntemlerden biridir. Tırnak üzerine uygulanan jel sıvı üç farklı adımda uygulanır. İlk olarak başlangıçta kullanılan jel sıvı tırnağı sabitlemek amacıyla kullanılır. Ardından sürülen ikinci jel daha kıvamlı bir yapıya sahiptir. Sürülen bu jel sayesinde tırnağa şekil verilir. Son olarak sürülen jelle tırnağa son şekli verilir. Sürülen son jel aynı zamanda tırnağı daha parlak gösterir.

Akrilik tırnak yönteminde özel bir toz ve sıvı kullanılır. İki madde birbirine karıştırılır ve protez tırnak elde edilir. Akrilik tırnak uygulamasıyla doğal görünüm elde etmek biraz zordur. Gerçek tırnak ucuna plastik tırnak yerleştirilir ve hazırlanan karışımla tırnağın geri kalan kısmı doldurulur.

Dipping tırnak uygulamasıyla akrilik tırnak uygulaması birbirine benzer. Akrilik tırnak uygulaması kokulu olurken dipping tırnak uygulaması kokusuzdur. Aynı zamanda akrilik tırnak uygulamasında tırnaklar parlak görünürken dipping tırnak uygulamasında tırnaklar daha mat bir görünüme sahiptir.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN