Kadın

Göz Makyajı Nasıl Yapılır Teknikleri Nelerdir?

Göz Makyajı Nasıl Yapılır Teknikleri Nelerdir?

Göz Makyajı Teknikleri

Baştan çıkaran bakışlara sahip olmayı her bayan ister ama bu tarz bir bakış için göz makyajı konusunda bilgi sahibi olmak gerekir. Göz makyajı konusunda göz renkleri oldukça etkilidir. Göz makyajı ile alakalı olan tekniklerin göz rengi ile birleştirilmesinin sonucunda mükemmel bakışlara sahip olabilirsiniz.

Bal Rengi Göz Makyajı ve Teknikleri

Bayanlarda en zor rastlanan göz renklerinden bir tanesi bal rengidir. Bal rengi yeşil ve ela arasında kalmış olan sarı tonlarına yakın bir göz rengidir. Keskin ve muhteşem bir göz yapısının olmasının yanında birçok kişi tarafından sevilen ve ilgi gören bir göz rengidir. Bu göz rengi için metalik ve altın rengi olan tonların kullanılması gözlerin daha belirgin bir hale gelmesine olanak sağlar. Bu tarz tonlar bal rengine sahip olan gözlerle muhteşem bir uyum içindedir.

Bunların yanı sıra gri, haki, yeşil tonlarda bal rengi gözler için oldukça uyumlu olarak karşımıza çıkar. Bakır ve lacivert tonlardaki kalemlerin tercih edilmesi ile keskin bakışlar elde etmek mümkündür. Bal rengi gözlere sahip olan kişilerin kesinlikle farlarda kahve tonlarını kullanmaması gerekmektedir, eyeliner kullanmak isteyenlerin ise muhakkak koyu kahve tonlarını ve siyah tonlarını tercih etmesi gerekir, rimel ve maskara kullanarak kirpikler istenilen kıvama ulaştırılabilir.

Göz Makyajı

Kahverengi Göz Makyajı

Hayatımızda en çok rastlanabilecek olan göz renkleri arasında kahverengi gözler yer alır. Kahverengi göze sahip olan kişilerin aşağıda yer alan 5 adet göz makyaj tekniğini uygulaması gerekmektedir.

 • Lacivert göz kalemi ile ilk olarak dumanlı bir göz makyajı oluşturulmalıdır, duman havasının katılmasının ardından kahverengi tonlar ile oldukça iyi bir kontrast yaratmak gerekir. Nude renk bir ruj ile makyajın tamamlanması harika bir görüntü ortaya çıkartır.
 • Kızıl ve bakır kahve tonlarında olan farlar ile kaş kemiğinin başlangıcından uygulamaya başlayarak göz makyajını tamamlamak gerekir. Bu dolgun bir göz makyajı ortaya çıkartır.
 • Koyu yeşil tonlar ile dumanlı bir makyaj stili ortaya çıkartmak mümkündür, dumanlı gözlerin ortaya çıkartılmasından sonra üst kirpiklerin dış ve iç kısımlarına siyah kalem sürmek gerekir. Bu gözleri belirginleştirmek için es geçilmemesi gereken bir detaydır.
 • Siyah göz kalemleri ile dumanlı bir makyaj ortaya çıkartmak aslında en önemli ve en iyi olan detaydır. Genelde kahve gözlere sahip olan kişiler bu tarz makyajları daha çok tercih etmelidir. Siyah kalemin üst ve alt kirpiklerin diplerine noktalar halinde uygulanması ve sonrasında dağıtılarak gizemli bakışlar ortaya çıkartılması gerekir.
 • Sadece eyeliner kullanarak da göz makyajı bitirilebilir, eyeliner çekilmeli, kirpik diplerine beyaz kalem uygulaması yapılmalıdır.

Yeşil Göz Makyajı

 • Göz makyaj detayları içinde yeşil gözler için vazgeçilmez olan renk seçimlerinin içinde mor tonları yer alır. Mordan bordoya kadar tüm renkler bu gözlerde kullanılmalı ve bu sayede çekici bir görünüme sahip olunabilir.
 • Gözlere pırıltı katmak için seçilmesi gerekli olan tonlar kesinlikle bakır ve altın tonlarıdır. Bakır ve altın tonlar göz kapaklarının uç kısımlarına doğru ya da alt kısmına uygulandığında pırıltılı bakışlara sahip olmak mümkündür.
 • Yeşil göze sahip olan kişilerin siyah göz kalemlerini ve siyah eyelinerı kullanmayı unutması gerekir, bunlar yeşil gözün güzelliğini ortadan kaldırır. Daha gri ve kahve tonlarını tercih etmelidir, bu tonlar bakışların yumuşamasına ve kullanılacak olan far ile uyumlu bir görünüme olanak sağlar. Doğal görünüm kazanmak için mutlaka kahverengi rimel tercih edilmelidir.

Mavi Göz Makyajı

 • Mavi göz için tamamı ile uyumlu olan renkleri bulmak oldukça zordur, mavi renk bağımsız olduğundan dolayı başka bir renk ile karıştırılmamalıdır.
 • Maviyi en iyi tamamlayan bronz renklerdir, alternatif olarak kahve tonları da kullanılabilir.
 • Siyah kalem tercih edilecekse, gözlerin rengini daha çok ön plana çıkartmak amacı ile siyahın yanında mutlaka bronz veya kahve renkler kullanılması gerekir.
 • Mavi gözler için sık şekilde kullanılması önerilmekte olan bir başka renkte turuncudur, turuncu gibi zıt renkler gözlerin berraklığını ortaya çıkartır.
 • Kahverengi ya da bronz renklerin kullanımı yapılacaksa, kirpik diplerine daha yoğun şekilde sürülmeli, yukarıları doğru da daha hafif şekilde sürülmelidir. Rengin gözlerin iç kısımlarında daha koyu olması, göz kapaklarının dış kısımlarına doğru daha açık şekilde olmasına özen gösterilirse daha başarılı bir makyaj olacaktır.
 • Mavi gözlerde gri tonları da tercih edilebilir, bu renk gözlerin görünmesine engel olsa bile gerçekten göz rengini belirlemek adına oldukça güzel bir tondur.
 • Mavi tonlarda kıyafet seçimi yapılmışsa yine mavi bir göz farı ile tamamlama yapılması gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta göz renginden daha koyu olan bir farın tercih etmemektir. Açık onların kullanılması gözlerin rengini daha çok vurgulamaya yardımcı olarak harika bir göz makyajını da ortaya çıkartacaktır.
 • Dışarıdan bakan kişiler orantılı ve çok güzel mavi gözler görüyorsa, koyu kahve olan göz kalemi tonlarını kullanmaya özen göstermek gerekir. Koyu kahve göz kalemleri ile kaşlarınızı boyanabilir ve koyu duman rengini elde edebilecek farlar ile muhteşem bakışlara adım atılabilir.

Her bayanın makyaj çantasının başrolünde eyerline yer alır. En güzel ve en düzgün şekilde uygulamak biraz zor olsa da, biraz pratik yaptıktan sonra kolay şekilde uygulanabilir. Ama göz şeklinin hangi tür eyeliner tipine uygun olduğunu bilmek gerekir.

Göz Makyajı Nasıl Yapılır

Birbirine Yakın Gözler

Bu tip gözlere sahip olan kişilerin gözlerini birbirlerinden uzakta görünmesini sağlamaktır. İlk olarak göz pınarı kapatıcısı uygulanarak aydınlatma sağlanmalıdır, sonrasında göz kalemi ile gözlerin tam orta noktalarından başlayarak yan şekilde bir ''V'' harfi oluştur. Üstünden eyeliner ile geçilmesi ve gözlerin bitim kısmında kalın bir kuyruk oluşturulmalıdır.

Asimetrik Gözler

Bir göz diğer gözden daha büyük gözüküyorsa, her iki gözünde eşit olması adına uygun olan tekniklerin kullanılması gerekmektedir. Siyah göz kalemi çeşitleri ile gözlerin iç köşelerinden dış köşelerine kadar çizgi çekilmesi gerekir. Daha küçük görünmekte olan gözün dış köşesine daha kalın bir uygulama yapıldığında, diğer göz ile aynı orantı yakalanmış olur.

Geniş Gözler

Geniş gözlere sahip olan kişilere her türlü eyeliner tarzı uyum sağlamaktadır. Özellikle kedi gözler bu tip gözler için oldukça uygun olan makyaj çeşitleri arasında bulunur. Kalaj göz kalemi kullanılması ile göz pınarlarından iç kısma doğru minik olacak şekilde ters ''V'' harfi oluşturulmalıdır. Sonrasında jel olarak tasarlanmış olan eyeliner ile göz pınarlarından dışa doğru kalınlaşacak olan çizgi çekilmeli ve çizginin iç kısmı doldurulmalıdır. Kalın bir kuyruk çekerken, kuyruğun uç kısmını kaşlara doğru uzatmaya özen göstermek gerekir.

Küçük Gözler

Minik gözlerde önemli olan onları ortaya çıkartmaktır, bunun içinde koyu tonlara sahip olan göz farlarının göz kapağına sürülmesi gerekir. Üst kirpiklerin dipleri boyunca, siyah göz kelemi uygulamasının yapılması gerekir. Göz farını ve göz kalemini parmakların ucu ile nazik bir şekilde dağıtmak gerekir. Özellikle de gözlerin dış kısımlarında gölge oluşturmak için göz farının bu bölgede daha yoğun uygulanması gerekir. Altta bulunan kirpiklerin dip kısımlarına aynı uygulamanın yapılması gerekmektedir.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN